Fransa Donanması, Aliaca İHA tedariki için sözleşme imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransa Donanması, Aliaca İHA tedariki için sözleşme imzaladı

Abone Ol 

Airbus segmenti Survey Copter, Fransız Donanmasına 30 adet Aliaca sabit kanatlı elektrikli insansız hava sistemi teslim etmek üzere bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; 32,3 milyon dolarlık anlaşma kapsamında Fransa Donanması’na 30 adet Aliaca uçağı ve eğitim ve lojistik destek hizmetlerini teslim edilecek.

Aliaca, 3 saate kadar otonom olarak çalışabilen ve 50 kilometrelik bir menzile sahip olan 16 kilogramlık bir insansız hava aracıdır.

Bir mancınık aracılığıyla fırla09tılan araç, gözetleme fırkateynleri, devriye botları ve Fransa’nın gelecekteki projeksiyon ve komuta gemileri de dahil olmak üzere çeşitli deniz varlıklarına entegre edilecek.

Alica tarafından toplanan veriler ise gece ve gündüz koşullarında gerçek zamanlı olarak istenilen noktalara iletilebilir.

Fransız Savunma Tedarik Ajansı tarafından yapılan açıklamada; “Alica dronlar, daha uzak mesafelerdeki hedefleri tespit etmekte ve bir video akışı kullanarak tehdidi gerçek zamanlı olarak öğrenmemizi sağlayacak. Bu taktik dronların kullanım potansiyeli sayesinde ordumuzun operasyonel gücü artacak.” ifadeleri kullanıldı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; sistemlerin teslimatı 2024 yılında başlayacak ve bu tarihten itibaren donanmanın “havadan gözetleme, tespit ve tanımlama yeteneklerini” güçlendirmek için kullanılacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close