Fransa'dan 1300 adet Akeron MP yeni nesil füze siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransa’dan 1300 adet Akeron MP yeni nesil füze siparişi

Abone Ol 

Fransa Ordu tedarik ajansı tarafından yapılan açıklamaya göre Fransa, Avrupa konsorsiyumu MBDA’dan Akeron olarak bilinen yeni beşinci nesil taktik muharebe füzeleri satın aldı.

Fransa Ordu tedarik ajansı DGA’dan yapılan açıklamaya göre; Fransa ordusu 1300 adet Akeron MP satın almak için MBDA ile bir sözleşme imzaladı.

Akeron MP füzesi, 4.000 metre (yaklaşık 2,5 mil) menzile sahiptir. Füze, modern patlayıcı reaktif zırh (ERA) sistemlerini yenebilecek bir tandem savaş başlığı ile donatılmıştır. Çok amaçlı tandem harp başlığına sahip olan tanksavar bu sayede zırhlı araçlar, altyapı ve siperdeki personel gibi çeşitli hedeflere karşı da etkilidir.

Akeron MP’nin güdüm sistemi fiber optiktir. Yani operatör füzeyi fırlattıktan sonra bile gerçek zamanlı olarak kontrol edebilmektedir. “Döngüdeki adam” yeteneği, daha fazla doğruluk sağlar ve tali hasarı en aza indirir. Füze, operatörün görüş hattına dayanan kızılötesi güdüm kullanılarak veya ateşle ve unut moduyla otonom olarak yönlendirilebilir.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; Akeron MP füzeleri için verilen sipariş kapsamında, 200 füzelik ilk parti 2025 yılı sonuna kadar Fransa ordusuna teslim edilecek.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close