Fırkateynler ve nükleer denizaltının da bulunduğu Rus donanma filosu Küba'da - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fırkateynler ve nükleer denizaltının da bulunduğu Rus donanma filosu Küba’da

Abone Ol 

Rusya’nın Amiral Gorshkov fırkateyni ve nükleer enerjiyle çalışan denizaltısı, bir römorkör ve bir yakıt gemisi eşliğinde, Ukrayna’yı işgali nedeniyle artan gerginliğin ortasında Moskova’nın güç gösterisi olarak görülen beş günlük bir ziyaret için Küba’ya ulaştı.

Küba’ya ulaşan filoyu karşılamak üzere Havana’daki Malecon sahil bulvarı boyunca meraklı izleyiciler, balıkçılar ve askeri yetkililer toplandı.

Rusya’nın uzun süredir müttefiki olan Küba, gemileri 21 pare top atışıyla selamlarken, Rus diplomatlar da küçük Rus bayraklarını sallayarak karşılık verdi.

Dört Rus gemisi Küba’ya giderken Atlantik Okyanusu’nda “yüksek hassasiyetli füze” tatbikatı da gerçekleştirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı, denizaltı ve fırkateynin Zircon hipersonik füzeleri, Kalibr seyir füzeleri ve Onyx gemi savar füzeleri ile donatıldığını açıkladı.

Rus donanmasının ABD’nin bu kadar yakınına konuşlandırılması, Washington ve Ukrayna’nın diğer bazı Batılı müttefiklerinin, Rusya’nın kuzeydoğu Kharkiv’e yeniden saldırdığı ve asker ve mühimmat sıkıntısı çektiği bir dönemde Kiev’in silahlarını Rusya içindeki hedeflere karşı kullanmasına izin vermesinin ardından gerçekleşti.

Havana, ABD’nin bir deniz hava üssünün bulunduğu Florida eyaletinin güneyindeki Key West’ten sadece 160 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close