Finlandiya Hava Kuvvetleri otoyolda iniş kalkış tatbikatı yapacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Finlandiya Hava Kuvvetleri otoyolda iniş kalkış tatbikatı yapacak

Abone Ol 

 Finlandiya’da Hava Kuvvetleri, Baana 22 Tatbikatını 25-30 Eylül 2022 tarihlerinde Joutsa’da düzenleyecek. 4. Karayolu iniş pisti olarak kullanılan kısmı tatbikat sırasında tüm trafiğe kapatılacak.

Baana, Finlandiya Hava Kuvvetleri tarafından her yıl yürütülen bir yol üssü tatbikatıdır. Baana 22 hava operasyonları 26-29 Eylül 2022 tarihleri arasında her gün 10:00 – 23:30 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Tatbikatın amaçlarından biri, yol bazında kalkış ve iniş yapmak. Gündüz ve gece koşullarında pilotların ileri eğitim uçuşları yapmalarını sağlamak. Tatbikata katılan uçakların çoğu F/A-18 Hornet çok rollü avcı uçakları ve Hawk jet eğitim uçakları olacak.

Tatbikatın toplam gücü, 70 yedek olmak üzere yaklaşık 200 kişi olacaktır. Aynı zamanda personel arasındaki etkileşimin geliştirilmesi amaçlanıyor. Uçak bakım personeli, bir yol üssü kurmak ve bu üssü işletmek üzere eğitilecek.

26 Eylül Pazartesi 06:00 ile 29 Eylül Perşembe 23:30 saatleri arasında tüm tatbikat alanında insansız hava araçları kullanılması yasaklanacaktır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close