Finlandiya, 91 adet Patria zırhlı personel taşıyıcı anlaşması imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Finlandiya, 91 adet Patria zırhlı personel taşıyıcı anlaşması imzaladı

Abone Ol 

Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen, Finlandiya Ordusu için 91 adet Patria 6×6 zırhlı personel taşıyıcı alımının onaylandığını açıkladı.

Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen anlaşma kapsamında, araçların yanı sıra bakım hizmetleri, eğitim ve ilgili yedek parçaların da alınacağını da açıkladı. Anlaşmada 91 adet aracın yanı sıra 70 adede kadar ek alım için de opsiyon bulunuyor.

Toplam 208 milyon avro (222 milyon $) değerindeki siparişin teslimatlarının ise bu yılın sonlarında başlayacağı açıklandı.

Ortak Zırhlı Araç Sistemi Programı

Finlandiya Savunma Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre tedarik, Patria’nın Finlandiya, İsveç, Letonya ve Almanya tarafından oluşturulan çok uluslu Ortak Zırhlı Araç Sistemi (CAVS) programının bir parçası olarak gerçekleştirilecek. 

İlk olarak Finlandiya ve Letonya tarafından başlatılan girişime Almanya, İsveç’in katılımını açıklamasından bir yıl sonra, Nisan 2023’te CAVS programına katıldı.

2021’de Letonya, 200’den fazla Patria zırhlı personel taşıyıcı için 237 milyon dolarlık sipariş vermişti. Girişim grubu içerisinde bulunan diğer ülkeler de üretim aşaması için planlamalarına devam ediyor. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close