Finlandiya, İsrail'den David's Sling füze savunma sistemleri sipariş etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Finlandiya, İsrail’den David’s Sling füze savunma sistemleri sipariş etti

Abone Ol 

Finlandiya’nın NATO’ya katılmasından sonra, askeri ittifakın Rusya ile olan sınırını önemli ölçüde genişledi.

Finlandiya’nın NATO askeri ittifakına katılmasının ve Rusya ile askeri sınırın artmasının ardından, yeni NATO üyesi Finlandiya askeri adımlarını hızlandırdı. 

Yeni yapılanma kapsamında Finlandiya, İsrail’in David’s Sling füze savunma sistemlerini satın almak için yaklaşık 316 milyon avro (344 milyon $) değerindeki bir anlaşma yaptığını açıkladı. 

Finlandiya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “David’s Sling sistemi, Finlandiya’nın kara konuşlu hava savunma yeteneklerinin operasyonel menzilini önemli ölçüde genişletecek. Bu satın alma, Finlandiya Savunma Kuvvetleri için yüksek irtifadaki hedefleri önleme konusunda yeni bir yetenek yaratacak.” ” ifadeleri kullanıldı. 

Verilen bilgilere göre, savunma sanayi kuruluşu Rafael Advanced Defence Systems tarafından üretilen David’s Sling, 40-300 kilometre (25-185 mil) menzildeki roket ve füzeleri önleme yeteneğine sahip. Açıklamada, Finlandiya’nın sistemin minimum uçuş irtifası şartının 15 km olarak belirlendiği belirtildi.

David’s Sling, 2017’den beri İsrail’de faaliyet gösteriyor ve İsrail’in kısa menzilli Demir Kubbe ve bir üst seviye Arrow 2 ve Arrow da dahil olmak üzere çok katmanlı füze savunma yeteneklerinin orta kademesini oluşturuyor. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close