Financial Times (Rapor): "İran'ın yardımıyla inşa edilen Rus drone fabrikası faaliyete başladı" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Financial Times (Rapor): “İran’ın yardımıyla inşa edilen Rus drone fabrikası faaliyete başladı”

Abone Ol 

İran ile işbirliği içinde inşa edilen bir Rus insansız hava aracı üretim tesisi, Moskova’nın Ukrayna’daki savaş çabalarını desteklemek için insansız hava araçları üretmeye başladı.

Financial Times’ın istihbarat raporlarına atıfta bulunduğu haberine göre Rusya’nın Tataristan bölgesinde bulunan fabrika, Ukrayna savaşı için şimdiye kadar yaklaşık 50 keşif uçağı üretti.

Alabuga’daki fabrika, Rusya Savunma Bakanlığı’nın yakın zamanda Ukrayna’da konuşlandırıldığını gösterdiği Albatross insansız hava araçlarına benzeyen drone üreticisi olan Albatross tarafından yönetiliyor.

Financial Times’a göre, fabrikanın bulunduğu bölgede son birkaç aydır, “teknik belgeleri” tercüme edebilecek insansız hava araçları (İHA) mühendisleri ve Farsça konuşan çalışanlar aranıyor. 

Haziran ayında, Beyaz Saray ulusal güvenlik sözcüsü John Kirby, Moskova’nın yaklaşık 900 kilometre (560 mil) doğusundaki tesisin uydu görüntüsünü yayınlamıştı.

Kirby 9 Haziran’da ise;

“Rusya’nın İran’dan Rusya içinde bir İHA üretim tesisi inşa etmek için gerekli malzemeleri aldığına dair bilgimiz var” açıklamasında bulunmuştu.

Beyaz Saray’a göre Tahran da Rusya’dan, Su-35 savaş uçakları, saldırı helikopterleri, radarlar ve YAK-130 savaş eğitim uçağı satın almak istiyor.

İstihbarat raporuna göre ayrıca fabrikanın konumu, “İran’dan gizlice gemiyle parçalar getirebilecek” olan Volga’ya akan bir nehrin yanında bulunuyor. 

Raporda ayrıca; “Fabrika; Rusya’nın ileri teknoloji üretim merkezlerinden biri olan Kazan’a çok yakın ve buradan parça transferi yapmak için tek yapılması gereken bir tekne gezisine çıkmak.” tespitine yer verildi. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close