Filistin: İsrail’in Batı Şeria’da artırdığı gerginlik 'büyük bir patlamanın işareti' - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Filistin: İsrail’in Batı Şeria’da artırdığı gerginlik ‘büyük bir patlamanın işareti’

Abone Ol 

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, İsrail’in Filistin yönetimi ve kurumlarını yok etmek için çalıştığını, sahadaki gerginliğin de “büyük bir patlamanın işareti” olduğunu söyledi.

ştiyye, Filistin hükümetinin haftalık kabine toplantısında yaptığı konuşmada, İsrail’in uygulamalarını eleştirerek, “İsrail dünyaya Filistin Yönetimi’nin konumunu güçlendirmek istediğini iddia ediyor. Yaptığı ise Filistin Yönetimi’ni yok etmek ve kurumlarına zarar vermek için sürekli bir çaba içinde olmaktır.” dedi.

Filistin yönetiminin işgalin sona ermesini istediğini vurgulayan Iştiyye, “İsrail’e desteklerini istemediğimizi, ulusal haklarımızı istediğimizi, bu işgalin sona ermesini, uluslararası meşruiyetin hakim olmasını ve uluslararası hukukun hakem olmasını istediğimizi söylüyoruz.” diye konuştu.

Oslo Anlaşması’nın 29. yıl dönümünün yarın olduğunu hatırlatan ve İsrail’in bu anlaşmadan “geriye hiçbir şey bırakmadığını” dile getiren Iştiyye, “Zira İsrail, bu anlaşmanın hükümlerinin çoğunu kaldırdı ve yerle bir etti. Siyasi, ekonomik ve coğrafi yönünü ortadan kaldırdı.” ifadesini kullandı.

Sahadaki gerginlik “büyük bir patlamanın işareti”

İsrail askerlerinin sık sık baskınlar düzenlediği Batı Şeria’da tırmanan gerginliğe de dikkati çeken Filistin Başbakanı, şöyle devam etti:

“İsrail’in sahada artırdığı gerginlik, İsrail’in seçim propagandası olarak çeşitli siyasi partilerle beslediği büyük bir patlamanın işaretinden başka bir şey değil. Bu partiler seçildiğinde bu eylemler resmi hükümet politikası haline gelecek.”

İsrail’in gerilimi artırmaya neden olan eylemlerini, “programlı öldürmeler, sistematik yerleşimci sömürgeciliği, Mescid-i Aksa’ya ve (el-Halil’deki) İbrahim Camii’ne yönelik baskınlar, Filistinlilerin topraklarına el konulması, günlük yaşamlarının baskı altına alınması, Filistin şehirlerinin merkezine girişler ve tekrarlanan saldırılar ile İsrail’in günübirlik kışkırtmaları” şeklinde sıralayan Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, “Siyasi bir ufkun yokluğunun arkasına saklanmak, dünyanın Ukrayna ile meşgul olması ve İsrail’de seçimlere gidilmesi bu suçların perdesi olamaz.” dedi.

İsrail’in sık sık baskınlar düzenlediği Batı Şeria’da, Filistin Sağlık Bakanlığının raporlarına göre, İsrail güçleri yıl başından bu yana 94 Filistinliyi öldürdü.

Kaynak: Yenisafak

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close