Filipinler'den Japonya'ya 5 büyük devriye gemisi siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Filipinler’den Japonya’ya 5 büyük devriye gemisi siparişi

Abone Ol 

Filipinler, ulusal sahil güvenliği güçlendirmek amacıyla Japonya’dan 2028 yılına kadar 5 büyük devriye gemisi tedarik edecek.

Çin’in Hint-Pasifik’te artırdığı nüfuzu karşısında Japonya hükümeti benzer düşüncedeki ülkelere savunma finansmanı desteğini sürdürüyor.

Devlet televizyonu NHK’nın haberine göre Filipinler, Japonya ile 2028 yılına kadar beş büyük devriye gemisi tedarik anlaşmasını imzaladı.

Anlaşma kapsamında Japon yapımı 97 metre uzunluğundaki 5 sahil güvenlik gemisi 2028 yılına kadar Filipinler donanmasına teslim edilecek.

Gemi tedarik anlaşmasının Manila hükümeti ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında imzalandığı bildirildi.

– “SON TEKNOLOJİ VE TAM DONANIMLI GEMİLER”

Filipinler Maliye Bakanı Ralph Recto, açıklamasında, ulusal sahil güvenlik açısından ülkenin “son teknoloji ve tam donanımlı gemilerle donatılması kritik” ifadesini kullandı.

JICA Filipinler Ofisi Temsilcisi Sakamoto Takema da anlaşma kapsamında, kuruluşun “en yüksek kararlılığı ve desteği” vereceğini bildirdi.

Japonya,donanma kapasitelerinin artırılması kapsamında son 10 yıl içinde 12 adet “çok amaçlı müdahale gemisini” Filipinler’e teslim etmişti.

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Kasım 2023’teki Manila ziyaretinde donanma kapasitesinin artırılması alanında Filipinler’e finansman taahhüdü vermişti.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close