Filipinler ve ABD'den Güney Çin denizinde ortak askeri tatbikat! - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Filipinler ve ABD’den Güney Çin denizinde ortak askeri tatbikat!

Abone Ol 

Filipin Silahlı Kuvvetleri ve ABD ordusu, Güney Çin Denizi’nde tırmanan gerilimin ortasında stratejik işbirliğinin bir göstergesi olarak ortak bir tatbikat gerçekleştirdi.

Defence Blog’da yer alan bilgilere göre; iki ülke arasındaki Balikatantatbikatlarının bir parçası olan yeni tatbikat, özellikle Çin ile son dönemde yaşanan deniz ihtilafları ışığında, Filipin kıyı şeridini potansiyel tehditlere karşı savunmaya odaklandı.

Canlı ateş tatbikatı sırasında iki ülke ordusu kıyı boyunca yüzen ve sahte düşman hedeflerini hedef alarak savunma kabiliyetlerini geliştirdiler.

Tatbikat komutanı ABD’li Denizci Korgeneral Michael Cederholm, tatbikat sırasında iki ordu arasındaki koordinasyon ve beceriden övgüyle söz ederek Filipin çıkarlarının savunulmasına yönelik ortak kararlılığı vurguladı.

Kapsamlı tatbikatta FGM-148 Javelin füzesi ve M3A1 Çok Rollü Anti-Zırhlı Anti-Personel Silah Sistemi (MAAWS), hafif silahlar, makineli tüfekler ve çeşitli birliklerden topçu ateşi dahil olmak üzere bir dizi silah yer aldı.

Güney Çin Denizi, Filipinler ve Çin arasındaki münhasır ekonomik bölge anlaşmazlıkları nedeniyle Washington ve Pekin arasında da jeopolitik gerilimi arttırmaya devam ediyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close