Fas, savunma sanayii için Çin'e yöneldi: Çin'den HJ-9A tanksavar füzeleri satın aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fas, savunma sanayii için Çin’e yöneldi: Çin’den HJ-9A tanksavar füzeleri satın aldı

Abone Ol 

Fas, askeri yeteneklerini desteklemek için Çin’e yöneldi.

Fas Kraliyet Donanması kısa bir süre önce Çin’den satın aldığı HJ-9A tanksavar füze sistemi Red Arrow 9A’yı sergiledi. Silah, ülkenin silahlı kuvvetlerinin 67. kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen eğitim tatbikatında kullanıldı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; zırhlı araçlara ve güçlendirilmiş yapılara saldırmak için tasarlanan HJ-9A, reaktif zırhı 1,2 metre derinliğe kadar delebilen bir tandem savaş başlığı içeriyor.

Maksimum 5,5 kilometre (3,4 mil) menzile sahip olan füzeler, daha etkili hedef imha görevi için iki ayrı patlayıcı yükü taşıyor.

Red Arrow 9A’nın, araçlara monte edilebildiği veya bir tripod kullanılarak yere yerleştirilebildiği için çeşitli savaş senaryolarında çok yönlülük sağladığı bildiriliyor.

Fas’ın Çin yapımı tanksavar füzelerini satın alması, bölgede ortaya çıkan tehditler arasında savunma yeteneklerini geliştirme taahhüdünü gösteriyor.

Tedarikin ayrıca Fas Kraliyet Donanmasını teknolojik olarak gelişmiş ve sağlam bir askeri güce dönüştürmesi bekleniyor.

Fas ordusu, HJ-9A’nın yanı sıra, 4 kilometreye (2,5 mil) kadar uzaktaki hedefleri vurabilen HJ-8L gibi başka tanksavar sistemleri kullanıyor.

Çin ile İlişkilerin Derinleştirilmesi

Çin geçtiğimiz günlerde Fas ile ilişkileri savunma da dahil olmak üzere “yeni bir düzeye” yükseltme kararı aldığını açıklamıştı.

2021’de Fas, bir Çin uzun menzilli hava savunma sistemini barındıran ilk askeri üssünü resmen açmıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close