F-35 savaş uçaklarına nükleer bomba taşıma onayı! - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

F-35 savaş uçaklarına nükleer bomba taşıma onayı!

Abone Ol 

Amerikan F-35 savaş jetlerine nükleer bomba taşıma yetkisi verildiği bildirildi.

ABD merkezli savunma sitesi Breaking Defence’da yer alana bilgilere göre, Amerikan F-35A savaş uçaklarına B61-12 nükleer bombalarını taşıma sertifikası verildi.

Üretici firma Lockheed Martin F-35 Ortak Program sözcüsü Russ Goemaere yaptığı açıklamada, yaklaşık 10 yıl önce eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde başlatılan sertifika programının tamamlandığını açıkladı.

Goemaere göre; Ocak ayında tamamlanması gereken programın 12 Ekim’de başarılı şekilde sona erdirildiğini ve böylelikle F-35A, nükleer silah taşıma onayı alan ilk 5. nesil savaş jeti oldu.

Ayrıca F-35A’nın hem konvansiyonel hem de nükleer silahları taşıma özelliğiyle “çift kapasiteli” ilk hayalet savaş jeti olduğunu belirten Goemaere; “F-35A jetleri, Nükleer Sertifikasyon’u planlanandan önce alarak ABD ve NATO’ya, ABD’nin kapsamı genişletilmiş caydırıcılık kapasitesi taahhüdünü destekleyen kritik bir özelliği öngörülenden daha önce kazandırdı.” açıklamasında bulundu.

ABD’li havacılık firması Lockheed Martin’in ürettiği F-35 serisinin şu anda aktif olan üç modeli bulunuyor.

Nükleer silah taşıma yetkisi geleneksel kalkış ve iniş modeline sahip F35-A için geçerli olacak. F-35B ve savaş gemilerine konuşlandırılan F35-C’ye sertifika verilmedi.

Ayrıca program kapsamında, sadece B61-12 model taktik nükleer bombanın kullanılmasının da onaylandığı açıklandı.

Lockheed Martin’in ürettiği jetlere nükleer bomba taşıma onayı 2020 yılında verilmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close