F-35 jetinin yeni versiyonu ilk uçuşunu gerçekleştirdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

F-35 jetinin yeni versiyonu ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Abone Ol 

ABD Hava Kuvvetleri, Lockheed Martin F-35 jetinin yeni konfigürasyonunun ilk uçuşunu yaptığını duyurdu.

ABD Hava Kuvvetleri yaptığı açıklamaya göre, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulundan Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’nde, yeni F-35 konfigürasyonunun ilk uçuşu başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Verilen bilgilere göre, 15.000 fit’e kadar çıkan yeni versiyon, 50 dakikalık bir uçuş yaptıktan sonra başarılı bir şekilde iniş yaptı.

Lockheed Martin yeni konfigürasyonunun; tamamen özerk yeni bir yazılım, yeni sensör takımları, daha uzun menzilli hassas silahlar, gelişmiş elektronik harp özellikleri, daha güçlü veri füzyonu ve artırılmış platformlar arası birlikte çalışabilirlik dahil olmak üzere çok sayıda yeni özelliğinin bulunduğunu belirtti.

Lockheed Martin’e göre bu yeni yetenekler F-35’e; gelişmiş hava, kara ve siber tehditleri tanımlaması, izlemesi, angaje olması ve bunlara karşı hayatta kalması için bir muharebe üstünlüğü sağlayacak.

Lockheed Martin Başkan Yardımcısı ve F-35 Programı Genel Müdürü Bridget Lauderdale uçuştan sonra yaptığı açıklamada; “Misyonumuz, ABD’ye ve müttefiklerimize 21. Yüzyıl güvenliğini garanti edecek bir uçak sağlamak ve böylece tehditleri caydırıp yenilmez olmaktır.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close