Dünya liderlerinden Türkiye'ye kutlama mesajları - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Dünya liderlerinden Türkiye’ye kutlama mesajları

Abone Ol 

Putin, Aliyev, Lukaşenko ve İngiltere Kralı 3. Charles’ın da aralarında olduğu isimler Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünü kutladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünü kutlayarak, “Geçtiğimiz yüzyılda ülkeniz birçok zorluğun üstesinden geldi ve ekonomik, sosyal ve diğer alanlarda tanınan başarılara imza attı. Türkiye dünya sahnesinde haklı olarak yüksek bir prestije sahiptir.” ifadelerini kullandı.

Putin, Kremlin Basın Servisi tarafından yayımlanan tebrik mesajında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümü vesilesiyle tebrik etti.

Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin dostluk ve iyi komşuluk çerçevesinde geliştiğini vurgulayan Putin, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Değerli dostum, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanının yüzüncü yılı münasebetiyle en içten tebriklerimi kabul etmenizi rica ederim. Geçtiğimiz yüzyılda ülkeniz birçok zorluğun üstesinden geldi ve ekonomik, sosyal ve diğer alanlarda tanınan başarılara imza attı. Türkiye dünya sahnesinde haklı olarak yüksek bir prestije sahiptir. Çeşitli alanlardaki işbirliği iyi sonuçlar veriyor, büyük ortak projeler sistematik olarak hayata geçiriliyor. Moskova ve Ankara, bölgesel ve küresel gündemdeki önemli konuların ele alınmasına yönelik çabalarında başarıyla işbirliği yapıyor. Dost halklarımızın faydasına ve daha adil ve demokratik bir dünya düzeninin inşası adına ikili ilişkilerimizi tüm yönlerde sürekli geliştirmeye devam edeceğimizden eminim.”

Putin, Türk halkına mutluluk ve refah diledi.

ALİYEV: KARDEŞ ÜLKE İFTİHAR VE GURUR KAYNAĞIDIR

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlayarak “Kardeşliğimiz ve dayanışmamız, önemli güvenlik ve istikrar unsuru, bölgesel işbirliğinin omurgası, temel şartıdır.” ifadesini kullandı.

Aliyev şunları ifade etti:

“Kardeş ülke Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı münasebetiyle en içten tebriklerimi ve iyi dileklerimi belirtmekten hususi memnuniyet ve onur duyuyorum.

Bu önemli günde, adını dünya tarihine altın harflerle kazıyan, halkının ve ülkesinin özgürlüğü için sonuna kadar mücadele eden, büyük lider, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, onun sadık silah arkadaşlarını ve vatanlarının bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden şehitleri saygıyla anıyorum.

29 Ekim 1923’te Kurtuluş Savaşı ve istiklal mücadelesinin sonucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması, 20. yüzyılın en önemli tarihi olaylarından biridir. Karşılaştığı tüm engel ve zorlukları kararlılıkla aşarak büyük çaplı bir dönüşüm ve benzeri görülmemiş bir gelişme ve ilerleme yolu geçen kardeş Türkiye, tüm Türk dünyası gibi Azerbaycan için de hususi gurur ve iftihar kaynağıdır.

Türkiye, her geçen gün güçlenen, hızla gelişen, uluslararası dünyada söz sahibi olan güçlü ülkelerden biridir. Türkiye’nin güçlü sanayisi, modern savunma sanayisi, dünya çapında ön sıralarda duran ordusu hem Türkiye’yi hem de müttefiklerini güçlendiriyor. Siyasi, ekonomik, askeri, teknolojik ve diğer alanlardaki tüm bu önemli başarılar, Türkiye’yi dünyanın en ileri ülkelerinden biri haline getirdi. Güçlü ve kudretli Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm başarılarından kendi başarımız gibi sevinç ve mutluluk duyuyoruz.

Son 20 yılda aziz kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde uygulanan akılcı ve ileri görüşlü politika sonucunda Türkiye, dünyanın en önemli güç merkezi, bölgemizin barış, istikrar ve güvenliğin garantörü haline geldi. Türkiye’nin her konuda adalete ve uluslararası hukuka dayalı net duruşunun küresel dünyada dikkate alınması, onun bir devlet olarak nüfuzunun ve önemli rolünün açık kanıtıdır. Son derece karmaşık süreçlerin yaşandığı dünyada ve bölgede barış ve istikrarın tesisi, hak ve adaletin korunması konusundaki tutarlı ve kararlı tutumu, Türkiye’ye uluslararası düzeyde yüksek saygı, sempati ve güven kazandırmıştır.

Kardeş Türkiye, Türk dünyasının birleşmesinde de müstesna rol oynamaktadır. Türk dünyasının birlik ve beraberliğinin, Türk dili konuşan ülkeler arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önemli hizmetleri vardır.

“TÜRKİYE’NİN DESTEĞİNİ HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIZ”

20. yüzyılda ikinci kez bağımsızlığına kavuşan Azerbaycan’ın ilk olarak Türkiye tarafından tanınması ve diplomatik ilişkilerin kurulması gerçek kardeşlik ve dayanışma örneği olarak Azerbaycan halkının milli hafızasında sonsuza kadar yer edinmiştir. Bağımsızlığın ilk yıllarından itibaren Türkiye’nin Azerbaycan’ın uluslararası dünyaya katılması ve ekonomik olarak dünyayla entegre olmasına aktif desteği ve Azerbaycan topraklarının işgaline karşı kararlı duruşunun Azerbaycan halkı tarafından her zaman şükranla hatırlanmaktadır. Ulu Önder Atatürk’ün, ‘Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimiz, kederi bizim kederimizdir’ ve Ulusal Lider Haydar Aliyev’in ‘Bir millet, iki devlet’ tarihi sözleri iki ülke ilişkilerinin ana yol gösterici gücü ve ortak faaliyetlerin temel etkenidir.

Azerbaycan’ın topraklarını işgalden kurtarmak ve toprak bütünlüğünü yeniden tesis için yürüttüğü 44 gün süren Vatan Savaşı’nın ilk saatlerinden son dakikalarına kadar başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmakla yanımızda olan Türk halkının kararlı tutumu, kapsamlı siyasi ve manevi desteğinin gerçek kardeşlik örneğidir. Bu, aynı zamanda Azerbaycan ile Türkiye’nin dayanışmasını bir kez daha tüm dünyaya gösterdi. Biz bu desteği hiçbir zaman unutmayacağız.

Azerbaycan ile Türkiye ilişkileri benzersiz özelliğe sahiptir. Bugün, ortak tarihi, milli ve manevi değerler gibi sağlam temeller üzerine kurulu, sarsılmaz güven ve desteğe dayalı ilişkilerimizin tarihi dönemine tanıklık ediyoruz. Halklarımız, Azerbaycan ve Türkiye’nin en yakın müttefik olmasından dolayı çok şanslı. Haziran 2021’de Şuşa’da tarihi Müttefiklik Beyannamesi’ni imzalayarak doğal ittifakımızı resmileştirdik, atalarımızın mirasına olan bağlılığımızı ortaya koyduk ve gelecek nesillere yol gösterdik.

“KARDEŞ ÜLKEYE MUTLULUK DİLİYORUM”

Şuşa Beyannamesi’nde belirlediğimiz hedef ve istikametler doğrultusunda müttefiklik ilişkilerimiz genişlemekte ve yeni içeriklerle zenginleşmektedir.

Azerbaycan-Türkiye ilişkileri ve birlikte ortaya koyduğumuz birlik, sadece halklarımız ve ülkelerimiz için değil, bölge ve dünya için de önemlidir. Kardeşliğimiz ve dayanışmamız, önemli güvenlik ve istikrar unsuru, bölgesel işbirliğinin omurgası, temel şartıdır. Şu anda bölgede ülkelerimizin çıkarları dikkate alınmadan hiçbir girişim hayata geçirilemez.

Azerbaycan ile Türkiye arasında her alanda geniş çaplı, etkili ve aktif işbirliği, uluslararası konularda karşılıklı güvene, itimada ve desteğe dayanan istikrarlı konumumuz ve faaliyetlerimizin ülkelerimizin kalkınmasına ve halklarımızın refahına hizmet etmeye devam edeceğinden eminim.

Böylesine önemli ve tarihi bir gün vesilesiyle, kardeş Türk halkını bir kez daha en kalbi duygularımla tebrik ediyor, kardeş Türkiye devletine ve milletine her daim mutluluk, refah ve yeni başarılar diliyorum.”

LUKAŞENKO DA KUTLADI

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünü kutlayarak, “Türkiye, 100 yıl önce olduğu gibi geleneklere ve korunan değerlere bağlılığını dünyaya gösteriyor, ulusal çıkarlarını kararlılıkla savunuyor.” ifadesini kullandı.

Lukaşenko, Belarus Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi tarafından yayımlanan mesajında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümü vesilesiyle tebrik etti.

Türk halkının gururla Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünü kutladığını vurgulayan Lukaşenko, şunları kaydetti:

“Türkiye, 100 yılda siyasi, sosyoekonomik, kültürel ve insani alanlarda büyük başarılara imza attı, bölgesel ve küresel sorunların çözümünde etkin katılımcı olarak uluslararası alanda güçlü bir otorite edinmiştir. Türkiye, 100 yıl önce olduğu gibi geleneklere ve korunan değerlere bağlılığını dünyaya gösteriyor, ulusal çıkarlarını kararlılıkla savunuyor.

Minsk, Ankara’yı güvenilir ve gelecek vadeden bir ortak olarak görüyor. İkili işbirliğinin her alanda daha dinamik ve verimli gelişmesi için çabalıyoruz.”

Lukaşenko, mesajında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sağlık ve çalışmalarında başarılar, dost Türkiye halkına ise barış, birlik ve refah diledi.

İNGİLTERE KRALI CHARLES ERDOĞAN’A MEKTUP GÖNDERDİ

İngiltere Kralı 3. Charles, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektupla Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümünü kutladı.

Kral Charles’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben yazdığı mektupta, “Ülkenizin kuruluşunun yüzüncü yılı olan bu özel günde, ekselanslarınıza ve Türkiye Cumhuriyeti halkına en içten tebriklerimi sunuyorum.” ifadesi yer aldı.

Türkiye’ye 2015’te yaptığı ziyarette karşılaştığı misafirperverliği sevgiyle hatırladığını belirten Kral Charles, “Bu yıl şubat ayında yaşanan ve büyük yıkıma neden olan depremlerin ardından Türkiye halkının devam eden yeniden inşa çabalarında gösterdiği dirence derin hayranlık duyduğumu da ifade etmek isterim.” değerlendirmesini paylaştı.

İngiltere ve Türkiye arasındaki ortaklık ve dostluğun devamını dilediği mektubunda Kral Charles, şunları kaydetti:

“Bu olumlu ilişkinin giderek daha da güçleneceğinden ve devam edeceğinden eminim. Siz ve dünyanın her yerinde yaşayan Türkler, Türkiye’nin yüzüncü yılını kutlarken ben ve eşim size en iyi dileklerimizi iletiyoruz.”

PAKİSTAN

Pakistan’ın geçici başbakanı Enver Kakar, Pazar günü Türkiye halkını 100. yıldönümleri dolayısıyla kutladı.

Kakar mesajında, Pakistan hükümeti ve halkı adına, Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılı münasebetiyle kardeş Türkiye halkına en içten tebriklerini sunduğunu ifade etti.

Kakar, “Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kez 29 Ekim 1923’te Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ilan edildiği bu önemli gün, aynı zamanda Türk ulusunun karizmatik Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde verdiği kahramanca özgürlük mücadelesinin de doruk noktasıdır” dedi.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close