"Drone Koalisyonu" Ukrayna'ya 2,500'den fazla askeri insansız hava aracı teslim edecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

“Drone Koalisyonu” Ukrayna’ya 2,500’den fazla askeri insansız hava aracı teslim edecek

Abone Ol 

Letonya Savunma Bakanlığı bu ay Ukrayna’ya 2,500’den fazla askeri insansız hava aracı teslim edeceğini açıkladı.

Letonya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna’nın 300 insansız hava aracından oluşan ilk partiyi “önümüzdeki birkaç gün içinde” teslim alacağı belirtildi.

4.34 milyon dolarlık paket, yedi Letonyalı firma tarafından üretilen çeşitli tip ve kabiliyetteki insansız hava araçlarını içeriyor.

Letonya’nın Nisan ve Mayıs aylarında Ukrayna’ya teslim ettiği yaklaşık 1.08 milyon dolar değerindeki 135 insansız hava aracını takip ediyor.

Drone koalisyonu

Teslimatlar, Ukrayna’nın Rus saldırganlığına karşı savunmasında insansız yeteneklerini güçlendirmek için başlatılan 14 uluslu Drone Koalisyonu girişiminin bir parçası olarak gerçekleştiriliyor.

Letonya Savunma Bakanı Andris Spruds yaptığı açıklamada; “Drone koalisyonu ivme kazanıyor. Bir sonraki pakette yedi Letonyalı şirket tarafından üretilen 2.500’den fazla insansız hava aracı Ukrayna’ya gönderilecek. Uluslararası insansız hava aracı koalisyonunun üyeleriyle birlikte, Ukrayna ordusunun mevcut ihtiyaçları doğrultusunda Ukrayna’ya çeşitli kapasitelerde savaş insansız hava araçları teslim etmek için sürekli çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

500 Milyon euro toplandı

Letonya bu yıl drone koalisyonu girişimine yatırım yapmak için 21 milyon dolar bütçe ayırdı ve bunun yarısı yerli üreticilerden temin edilecek.

Bu arada koalisyon Ukrayna’ya insansız hava aracı tedariki için 500 milyon euro topladı.

Üye devletler ayrıca grup içinde daha hızlı ve daha verimli drone üretimini finanse etmek için ortak bir fon oluşturma üzerinde çalışıyorlar.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close