Dendias Sosyal Medyadan Provakatif Açıklamalarına Devam Etti - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Dendias Sosyal Medyadan Provakatif Açıklamalarına Devam Etti

Abone Ol 

Ankara’daki basın toplantısında skandal ifadeler kullanan ve aynen Bakan Çavuşoğlu’ndan cevabını alan Nikos Dendias bu defa sosyal medyadan saldırdı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi. Ankara’da önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Yunan Bakan ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile kameraların karşısına geçerek ortak basın açıklaması yaptı.

Buradaki konuşmasının bir bölümünde Türkiye’ye karşı tehditvari bir üslupla konuşan Dendias, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler nedeniyle Türkiye’ye Avrupa Birliği tarafından uygulanacak yaptırımların masada olduğunu açıkladı.

Söz konusu açıklamaların ardından Bakan Çavuşoğlu, “Buraya gelip Türkiye’yi suçlarsanız bunların cevabını vermek durumunda kalırım.” diyerek Yunan mevkidaşına “anladığı dilden” yanıt verdi.

DENDIAS, ÇAVUŞOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI SONRASI KLAVYESİNE SARILDI

Tüm bu gelişmeler dünya kamuoyunda oldukça büyük yankı uyandırırken, Çavuşoğlu’nun haklı tepkisi karşısında ne yapacağını bilmeyen Dendias, görüşmelerin ardından sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Paylaşımında, Türkiye’nin kışkırtıcı eylemlerde bulunduğunu öne süren Dendias, “İki ülke arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi için gerekli koşul gerginliğin azaltılmasıdır. Geçmişte, suçlu eylemler önemli ölçüde artmıştır.” dedi.

Türkiye’nin AB ile üyelik sürecini Yunanistan’a bağlayan Dendias, Libya ile yapılan deniz yetki alanları anlaşmasına ilişkin “sözde” ifadesini kullandı.

Libya ile imzalanan “muhtıranın” deniz hukukuna uygun olmadığını ifade eden Dendias, “Yunanistan, Türkiye ile yavaş yavaş olumlu bir gündem başlatmaya hazır. Bu, uluslararası hukuku, Avrupa müktesebatını terk etmek anlamına gelmez. AB üçüncü taraf değildir. Tarihte devletlerin bir arada var olmasının en gurur verici örneği ailemizdir.” paylaşımında bulundu.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close