Çinli araştırmacılar: "Yeni bir elektromanyetik savaş teknolojisi geliştirdik" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çinli araştırmacılar: “Yeni bir elektromanyetik savaş teknolojisi geliştirdik”

Abone Ol 

Çinli bir grup araştırmacı, yeni bir elektromanyetik savaş teknolojisi geliştirdiklerini duyurdu.

Araştırmacıların iddiasına göre; bu yeni teknolojiyle birlikte, savaş sahasındaki düşmanların “saklanacak bir yeri kalmayacak.”

Geliştirilen yeni teknolojinin, kesintisiz ve gerçek zamanlı gözetleme yaparak elektromanyetik spektrumun analizini sunduğu ve düşman kuvvetlerin yerini net olarak gösterdiği öne sürüldü.

Bu teknolojiyle birlikte Çin ordusunun, düşman sinyallerini ve düşmanın fiziksel özelliklerini neredeyse anlık olarak tespit edebileceği belirtildi.

Yeni teknolojinin aynı zamanda Çin kuvvetlerine kesintisiz iletişim imkanı sağlayacağına dikkat çekildi.

Hakem incelemesinden geçen çalışma, 17 Ocak’ta Çin merkezli akademik dergi Radio Communications Technology’de yayımlandı.

Araştırmaya öncülük eden Pekin Teknoloji Enstitüsü’nden Prof. Yang Kai, yeni elektromanyetik gözetleme ekipmanını “boyutu küçük, performansı yüksek, enerji tüketimi düşük” diye niteledi.

Elektromanyetik savaş son dönemde ABD ve Çin’in üstünlük mücadelesi verdiği alanlardan biri.

Bazı uzmanlara göre, son aylarda Güney Çin Denizi’ndeki sivil hava durumu radarlarına yönelik gizemli müdahaleler de Çin ve ABD donanmasının elektromanyetik alanda yürüttüğü örtülü savaşın bir sonucu.

Pekin’in bu konuda hızlı bir ilerleme kaydettiğini savunan bazı bilim insanları, bunun en önemli nedeninin ülkedeki kablosuz iletişim teknolojilerine ciddi yatırımlar yapan Huawei gibi şirketler olduğunu söylüyor.

ABD ise, 5G ağları kurmak için gereken teknoloji ve ekipman konusunda Avrupalı şirketlerden destek alıyor.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close