Çinli araştırmacılar İHA'ları "sonsuza kadar" havada tutabilen lazer tabanlı bir drone şarj sistemini test etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çinli araştırmacılar İHA’ları “sonsuza kadar” havada tutabilen lazer tabanlı bir drone şarj sistemini test etti

Abone Ol 

Çinli araştırmacılar, insansız hava araçlarını “sonsuza kadar” havada tutabilen lazer tabanlı bir drone şarj sistemini test ettiler.

South China Morning Post, Northwestern Polytechnical University araştırmacıları tarafından hazırlanan bir rapora atıfta bulunarak, sistemin ışık enerjisini elektriğe dönüştüren bir fotoelektrik dönüşüm modülü olduğu ve uçan bir insansız hava aracı üzerindeki lazer şarj sistemi ile eşleştirilerek çalıştırıldığını açıkladı.

South China Morning tarafından verilen bilgilere göre sistem, uçan bir hedefi tam olarak izlemesine izin veren akıllı bir görsel izleme algoritmasına da sahip. 

Rapora göre ekip üç saha testi gerçekleştirdi: iç mekan, dış mekan gündüz uçuşu ve dış mekan gece uçuşu.

South China Morning Post’a göre buradaki zorluk, çevresel değişkenliğe dayanabilecek “aydınlatma, ölçeklendirme ve döndürme”ye uygun bir izleme sistemi geliştirmekti.

Uzun mesafede ışın yoğunluğunu korumak için araştırmacılar, lazerin yoğunluğunu otonom olarak ayarlayan “adaptif ışın şekillendirme teknolojisi” kullandılar.

Verilen bilgilere göre teknoloji, ışını hava erozyonundan koruyarak uzun mesafe etkinliğini ve güvenilirliğini artırıyor.

Sistemin menzili ve fotoelektrik dönüşüm verimliliğine dair sonuçlar raporda açıklanmadı.  Ancak rapora göre; yerden havaya şarj sistemi, diğer askeri olmayan uygulamalarla birlikte bir insansız hava aracı sürüsünün menzilini ve etkinliğini potansiyel olarak artırabilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close