Çin'in yeni nesil savaş gemisi deniz denemeleri sırasında görüntülendi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin’in yeni nesil savaş gemisi deniz denemeleri sırasında görüntülendi

Abone Ol 

Çin’in “gizli savaş gemisi” deniz denemeleri sırasında görüntülendi.

“Gizli korvet” olarak tanımlanan yeni gemi, Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması’na filolarında türünün ilk örneğini oluşturuyor.

Testler sırasında görüntülenen savaş gemisinin yeni nesil bir korvet olduğuna ve halen Çin Ordusu tarafından kullanılan Tip 056 korvetlerin potansiyel halefi olacağı belirtiliyor.

İnternete sızan görseller ve raporlar, geminin özellikleri hakkında bazı bilgiler verse de resmi özellikler hakkında resmi bilgi bulunmuyor.

Analistler ise; korvetin optik, kızılötesi, akustik ve radar dahil olmak üzere çeşitli izleri azaltmak için kapsamlı önlemler içeren gövde tasarımına sahip olduğunu belirtiyor.

Bu özellikler, geminin potansiyel savaş senaryolarında beka kabiliyetini ve etkinliğini artırmayı amaçlayan gelişmiş gizlilik yeteneklerinin altını çiziyor.

Korvetin gövde tasarımı, optik ve kızılötesi, su üstü akustik ve hidroakustik, su altı elektrik potansiyeli ve manyetik, basınç, radar kesiti ve aktif olarak yayılan sinyaller gibi çoklu imzaları en aza indirmek için titizlikle hazırlanmış geniş, düz, açılı yüzeylere sahip.

Çin güvenlik kaynaklarına göre bu korvetin geliştirilmesi, Çin’in donanma yeteneklerini modernize etme ve genişletme yönündeki devam eden çabalarını vurguluyor ve Çin donanmasının beka kabiliyetini arttırmaya yönelik stratejik bir değişime işaret ediyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close