Çin'in yeni gizli H-20 bombardıman uçağı, ABD'nin bombardıman uçaklarıyla rekabet edebilir mi? - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin’in yeni gizli H-20 bombardıman uçağı, ABD’nin bombardıman uçaklarıyla rekabet edebilir mi?

Abone Ol 

Çin’in H-20 gizli bombardıman uçağının tamamen yeni bir tehdit unsuru olması bekleniyor.

Savunma sanayi uzmanları; Çin’in gelişmekte olan H-20 gizli bombardıman uçağının, Çin’in nükleer üçlüsünü daha da güçlendirdiği ve nükleer saldırı menzilini büyük ölçüde genişlettiği için ABD ve müttefikleri için tamamen yeni bir tehdit unsuru olması bekleniyor.

Uzmanlara göre H-20 menzilini daha da yükseltirse, Filipinler, Japonya ve Güney Çin Denizi bölgelerini risk altında tutmakla kalmaz, aynı zamanda bir ABD’nin Guam bölgesini de tehdit edebilir. 

Pentagon’un “2019 Çin Askeri Güç Raporu”una göre, Çin’in yeni H-20 uzun menzilli gizli bombardıman uçağının, 8.500 km menzille çalışması bekleniyor ve potansiyel olarak paradigma değiştiren tehditler oluşturacağı öngörülüyor.

Londra merkezli Royal United Services Institute for Defense and Security Studies raporunda yer alan bilgilere göre; son teknoloji H-20, 45 tonluk devasa bir silah yükü taşıyabilme kapasitesine sahip ve havada yakıt ikmali özelliği ile uzun mesafeler uçabiliyor.

H-20, ABD Hava Kuvvetleri Bombardıman Uçaklarıyla Rekabet Edebilir mi?

H-20 bombardıman uçağı hakkında çok fazla bilgi olmamakla birlikte, dış konfigürasyonu ve yatay olarak harmanlanmış kanat gövdesi ABD’nin B-2 veya B-21 uçağını andırıyor.

H-20 bombardıman uçağının, B-2 veya B-21 ile rekabet etme kabiliyetine gelince bu konuda Pentagon raporları tedirgin bir yaklaşım sergiliyor.

H-20 bombardıman uçaklarının termal sensörler, uzun menzil ve yüksek ölçekte mühimmat taşıma kapasitesi gibi özellikleri, “dünyadaki herhangi bir hedefi her an risk altında tutabileceğini” ortaya koyuyor.

Çin’in H-20 bombardıman uçaklarının hava savunma sistemlerine karşı başarılı olabileceğini ve yüksek bir potansiyeli olduğunu dair veriler olduğunu gösteriyor.  Bu riskin ABD silah geliştiricilerine gizli teknoloji için daha yeni paradigmalar arama konusunda ilham verdiği belirtiliyor. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close