Çin'in 6 savaş gemisini Ortadoğu'da görevlendirdiği ortaya çıktı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin’in 6 savaş gemisini Ortadoğu’da görevlendirdiği ortaya çıktı

Abone Ol 

İsrail’in Gazze’ye yönelik başlatmaya hazırlandığı kara harekatı nedeniyle ABD donanmasına bağlı uçak gemileri Doğu Akdeniz’de konuşlanırken, Çin’e ait savaş gemilerinin de geçen hafta boyunca Ortadoğu’da olduğu ortaya çıktı.

South China Morning Post’un Çin donanmasının raporlarına dayandırdığı haberine göre, en az 6 savaş gemisi geçen hafta Ortadoğu’daydı.

44. Koruma Görev Gücü’nün mayıstan bu yana rutin operasyonlar için bölgede bulunduğu ve geçen hafta Umman donanmasıyla ortak bir tatbikat gerçekleştirdiği belirtildi.

Görev gücünün Umman’ın başkenti Muskat’tan cumartesi günü ayrıldığı ve açıklanmayan bir rotaya doğru hareket ettiği ifade edildi.

Çin‘in Ortadoğu’da konuşlu görev gücünün içinde bir destroyer, bir fırkateyn ve bir entegre tedarik gemisinin de bulunduğu bildirildi.

Ortadoğu’da görev yapan 6 gemilik görev gücünün özellikle Aden Körfezi’nde koruma görevlerine katıldığına dikkat çekilen haberde, son olarak Panama bandıralı bir kargo gemisinin Çin donanması tarafından korunduğu aktarıldı.

Çin donanmasına ait gemilerin, İsrail’deki yurtttaşlarının tahliyesi için görevlendirilebileceği de tahmin ediliyor. Çin Dışişleri pazartesi günü tüm vatandaşlarına bölgeden ayrılma çağrısı yapsa da henüz bir tahliye planı açıklamadı.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close