Çin'den, "NATO zirvesinden sonra Asya'daki çatışma riskleri arttı" uyarısı! - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Çin’den, “NATO zirvesinden sonra Asya’daki çatışma riskleri arttı” uyarısı!

Abone Ol 

Çin, NATO’nun Çin’i ilk kez bir “tehlike” olarak tanımlamasının ardından NATO’yu eleştirdi ve ittifakın Asya-Pasifik bölgesine yönelmesinin “bölgedeki çatışma ortamını tetikleyeceği ve durumu daha da kötüleştireceği” konusunda uyarıda bulundu. 

Çin devlet gazetesi Global Times’da yer alan bilgilere göre; Çin makamları NATO’nun Çin’i bir ‘tehlike’ olarak tanımlanmasına sert tepki gösterdi. 

Madrid’deki NATO zirvesine, Japonya ve Güney Kore liderlerinin de katıldığına atıfta bulunulan haberde, NATO’nun bu ülkeler ile de ilişkileri geliştirerek bölgenin istikrarını bozma niyetinde olduğu belirtildi. 

Gazetede; “NATO, ekonomik ve uzun vadeli güvenlik çıkarlarına aykırı olan bu ülkelerin diplomatik özerkliği pahasına Asya-Pasifik’e yeniden odaklanıyor ve bu şüphesiz bölgesel çatışmaları ve bölünmeleri şiddetlendirecek.” ifadeleri kullanıldı. 

Yine gazetenin görüş aldığı isimlerden olan Renmin Üniversitesi’nden Çinli akademisyen Wang Yiwei’ye göre, Avrupa ülkeleri “yavaş yavaş daha çatışmacı bir zihniyet benimsiyorlar” ve Çin bu politikaya karşı uyanık olmalı. 

Wang Yiwei; “ABD’nin yaptığı küreselleşmeyi blok odaklı hale getirmek. ABD, güvenlik konularında ve tedarik zincirleri üzerindeki özerkliğini garanti altına almaya çalışıyor. ” tespitinde bulundu. 

Gazetede görüşlerine yer verilen bir diğer uzman Da Zhigang de “Çin tehdidi demek, sadece durumu tırmandırmak ve NATO’nun Asya’ya genişlemesi için bir bahane üretmektir. Amaç bundan başka bir şey değildir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close