Çin yeni nesil yerli havadan yakıt ikmal uçağını tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin yeni nesil yerli havadan yakıt ikmal uçağını tanıttı

Abone Ol 

 Çin, Pazartesi günü Y-20 nakliye ve yakıt ikmal uçağını tanıttı. Havadan yakıt ikmali yeteneklerini bir J-16 avcı uçağıyla gösterdi.

Çin Savunma Bakanlığı, Xi’an Aircraft Industrial Corporation YY-20’nin Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri’nin (People’s Libertation Army Air Force, PLAAF) “uzun menzilli manevra kabiliyetini” geliştirirken Y-20’nin hava kargo ve yakıt ikmal kabiliyetine de katkı sağlayacağını belirtti.

Uçak ayrıca havadan erken uyarı-kontrol ve denizaltılara karşı muharebe yetenekleri için de özelleştirilebilir.

PLAAF’ın tanker filosu şu anda iki düzine Xian H-6 (Sovyet Tupolev Tu-16 jet bombardıman uçağının lisans altında üretilmiş versiyonu) ve bir üçlü eski Ukrayna Il-78 Midas uçağından oluşuyor.

YY-20; Midas ve Boeing KC-135 Stratotanker’in yakıt taşıma kapasitesine yaklaşık olarak eşit olan 90 ton yakıt taşıyabiliyor. Ayrıca 18.6 ton yakıt taşıyabilen H-6’nın dört katından fazla yakıt taşıyabileceği bildiriliyor.

Pekin merkezli bir askeri uzman, yerli olarak geliştirilen hava yakıt ikmal cihazının PLAAF uçaklarının menzilini ve operasyonel süresini artıracağını belirtti.

“Bu, PLA (People’s Libertation Army) uçaklarının Tayvan adasının doğu tarafında da kapsamlı bir şekilde çalışmasını sağlayacak ve yabancı güçleri engellerken onların saklanmalarına olanak vermeyecek.” dedi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close