Çin Ve Tayvan Arasındaki Askeri Denge: Çin'in Tayvan'ı Korkutan Silahları - M5 Dergi
Öne ÇıkanStrateji Analiz

Çin Ve Tayvan Arasındaki Askeri Denge: Çin’in Tayvan’ı Korkutan Silahları

Geçtiğimiz on yılda, Çin’in askeri cephaneliği neredeyse her yönü daha ölümcül bir hal aldı.

Amerikan TNI”da yayımlanan analiz M5 tarafından çevrilmiştir.

Bu gelişmeler şüphesiz Çin ve Tayvan arasındaki askeri dengeyi büyük ölçüde etkiledi. Çin ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki gerilimin artmasıyla, Tayvan’ın konumu daha da istikrarsız hale geldi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, geçtiğimiz günlerde Tayvan ile yeniden birleşme konusunda daha sert bir tavrın sinyallerini verdi  ve Çin’in tartışılmaz şekilde üstün bir güce sahip olduğunu belirtti.

İşte Çin’in Tayvan ile savaş durumunda kullanabileceği en tehditkar silah sistemleri;

Su-35

Yakın zamanda satın alınan Su-35’le Çin’in en önemli hava aracıdır. Çin son iki yılda Tayvan’a veya başka herhangi bir düşmana karşı uzun menzilli hava operasyonları yürütmek için iki düzine Su-35 satın aldı. Su-35, müthiş havadan havaya vuruş yetenekleri dışında etkili de bir menzile sahiptir.

Çin, Tayvan üzerinde saldırı ve hava üstünlüğü görevlerini yerine getirebilecek birçok başka uçağa da sahiptir ve J-20’ler de Çin’in cephaneliğindeki önemli alternatifler olarak yerini alabilir. Ancak şimdilik Su-35, Tayvan hava kuvvetlerinin çözmesi gereken bu alandaki en büyük bir sorun olarak göze çarpıyor.

S-400

2018 yılından itibaren Çin, Rus S-400 karadan havaya füze sisteminin teslimatını kabul etmeye başladı. Dünyanın en ölümcül SAM sistemlerinden biri olan S-400, Tayvan’a kadar uzanan 400 km’ye kadar maksimum menzile sahiptir.

Bununla birlikte, Tayvan’ın askeri hava kullanımını da stratejik olarak derinden karmaşıklaştırıyor ve Tayvan hava sahasının kullanımını tamamen bozma potansiyeline sahip. Yani olası bir savaş durumunda askeri teçhizatın ve diğer kritik malzemelerin de adaya geçişini engelleyebilir. 

Balistik Füzeler

Çin’in hassas bir şekilde kullanılan kısa ve orta menzilli balistik füzelerden oluşan geniş cephaneliği, Tayvan’ın askeri altyapısına feci hasar verebilir. Bu durum özellikle Çin füzelerinin ilk aşamada saldırısına uğrayacak olan Tayvan’ın hava üslerini ve limanlarını içeriyor.

Tayvan açısından Çin’in cephaneliğindeki en ölümcül füze, 1000 km menzile sahip ve 10 metre dairesel hata olasılığı ile 1500 kg’lık bir savaş başlığı gönderebilen DF-16’lardır. DF-16 ayrıca terminal manevra yeteneklerine sahiptir.

Tayvan’ın yerli ve yabancı anti-balistik füze sistemleri var, ancak bunların tekrarlanan salvolara nasıl dayanacağı cevaplanamaz bir soru. 

075 LHD 

Type 075, Çin’e  ilk büyük düz güverteli amfibi savaş gemisi olanağı sunuyor.

İlk gemi henüz hizmet görmemiş olsa da, raporlar Çin’in üç adet Type 075 inşa ettiğini gösteriyor. Sınıfın kesin konfigürasyonu belirsizliğini koruyor, ancak yayınlanan analizler iki düzineden fazla saldırı ve nakliye helikopteri taşıma yeteneğine sahip olduğunu gösteriyor. Benzer boyutlardaki ABD Wasp sınıfı, 1.600’den fazla asker ve çeşitli çıkarma gemileri taşıyabilir. 

Uzmanlara göre bu, Tayvanlı birliklere karşı tehlikeli anlık saldırılar yapmak için yeterli görünüyor. Bu gemideki helikopterler aynı zamanda denizaltı tehditlerine karşı da koruma anlamına geliyor. Ayrıca Çin, bu gemilerin güvertelerini doldurmak için daha ölümcül ve uzun menzilli unsurlar edinmeye çalışabilir.

Kaynak: M5

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close