Çin ve Hindistan arasında sınır gerilimi: "Hindistan, Çin sınır hattı boyunca 10 bin asker konuşlandırdı" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin ve Hindistan arasında sınır gerilimi: “Hindistan, Çin sınır hattı boyunca 10 bin asker konuşlandırdı”

Abone Ol 

Hindistan, ülkenin batısı boyunca uzanan Çin sınır hattında 10 bin asker konuşlandırdığını açıkladı.

Hindistan’ın Çin sınırı boyunca 10 bin asker konuşlandırma hamlesinin ardından Çin, atılan adımın iki ülke arasındaki barış ve istikrarı bozacak bir adım olduğunu belirterek, kararı kınadığını açıkladı.

Reuters’in aktardığına göre Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Çin, sınır bölgelerinin barış ve istikrarını korumak için Hindistan’la birlikte çalışmaya kararlıdır. Hindistan’ın uygulamalarının gerilimi azaltmaya yardımcı olmadığına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning ayrıca; “Hindistan’ın sınır bölgelerinde askeri konuşlanmayı arttırması sınır bölgelerindeki durumun yatışmasına ya da bu bölgelerde barış ve güvenliğin korunmasına yardımcı olmuyor. Bu kararı kınıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bloomberg’in ismi açıklanmayan üst düzey Hintli yetkililere dayandırdığı haberine göre ise, yeniden konuşlandırılan askerlere, Çin’in Tibet bölgesi boyunca uzanan bir sınırı korumak üzere yeni oluşturulan bir savaş komutanlığı bünyesindeki 9,000 askerden oluşan bir birlik daha katılacak.

Haberde, Hindistan Ordusu ve Hindistan Savunma Bakanlığı’nın söz konusu gelişme hakkında yorum yapmayı reddettiği belirtildi.

Sınır Anlaşmazlığı

Yeni Delhi, 20 Hintli ve en az üç Çinli askerin hayatını kaybettiği Ladakh’taki ölümcül sınır çatışmasının ardından 2021 yılında Çin sınırı boyunca 50.000 asker konuşlandırmıştı.

Bunun ardından her iki ülke de askeri uçaklarını, tanklarını ve füzelerini sınıra yaklaştırarak gerilimi tırmandırdı.

İki ülkenin sınır boyunca birbiriyle örtüşen toprak talepleri var. Bu durum geçen yıllar boyunca şiddetli çatışmalara ve 1962’de tam ölçekli bir savaşa yol açmıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close