Çin ve Belarus'dan NATO zirvesi öncesinde Polonya sınırında ortak tatbikat! - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin ve Belarus’dan NATO zirvesi öncesinde Polonya sınırında ortak tatbikat!

Abone Ol 

Rusya’nın iki önemli müttefiki, tatbikat ile Batılı ülkelerin “saldırgan dış politikasına” yanıt verdiklerini açıkladı.

Çin ve Belarus birlikleri Belarus’un Brest kenti yakınlarında, Polonya sınırına beş kilometre mesafede ortak askeri tatbikata başladı.

Politico tarafından verilen bilgilere göre; kod adı Eagle Assault olan tatbikat 19 Temmuz’a kadar 11 gün boyunca devam edecek.

Belarus Savunma Bakanlığı Telegram üzerinden yaptığı açıklamada “Terörle mücadele tatbikatları kapsamında her iki ülkenin askeri personeli gece inişi, su engellerinin aşılması ve operasyonlar yürütülmesi konularında çalışacak” ifadeleri kullanıldı.

Belarus Ordusu ise; “Belarus sınırındaki NATO gruplaşması hızla büyüyor ve bu da bölgede gerginliğin artmasına neden oluyor. Belarus sınırlarını geçen bir tehlikeye sert tepki verileceğini belirtmek isteriz.” açıklaması yapıldı.

Belarus, özellikle 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rusya’nın en yakın müttefiklerinden biri oldu. Belarus, lojistik destek ve hava üsleri sağladı ancak savaşa katılmak üzere asker göndermedi.

Tatbikatlar 9-11 Temmuz tarihlerinde Washington’da yapılacak NATO zirvesi öncesinde başlaması askeri uzmanlara göre dikkat çekici bir gelişme oldu.

Polonya Savunma Bakanı Władysław Kosiniak-Kamysz geçen hafta yaptığı açıklamada Polonya ve Litvanya’nın zirvede sınırların korunması konusunu gündeme getireceğini belirtmişti.

Belarus ve Rusya da geçtiğimiz hafta NATO sınırında, nükleer silah konuşlandırma pratiği yapmış ve birlikte askeri tatbikatlar düzenlemişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close