Çin ve ABD arasında savunma görüşmeleri: "Pekin, Tayvan konusunda asla taviz vermeyecek" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin ve ABD arasında savunma görüşmeleri: “Pekin, Tayvan konusunda asla taviz vermeyecek”

Abone Ol 

Çin Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Pazartesi ve Salı günü Pentagon’da gerçekleştirilen savunma görüşmelerinde Çinli yetkililer, Washington’dan “Tayvan’ı silahlandırmayı bırakmasını ve Tayvan’ın ‘bağımsızlığına’ karşı çıkmasını” talep etti.

Çin Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Çinli yetkililer ABD ile yapılan savunma görüşmelerinde Pekin’in bölgenin statüsü konusunda “asla taviz vermeyeceğini veya geri adım atmayacağını” belirtti.

Pentagon ise görüşmelerin ardından, Tayvan’ı Çin’den ayıran Tayvan Boğazı boyunca “barış ve istikrar” çağrısında bulundu.

Pentagon’un Çin, Tayvan ve Moğolistan’dan sorumlu sekreter yardımcısı Michael Chase, ABD’nin Tayvan’ın bağımsızlığını desteklemediğini vurgulayarak “Tek Çin” politikasına olan bağlılığını yineledi.

Washington’un yabancı hükümetlere yönelik bir yardım programı kapsamında Tayvan’a askeri yardım sağlaması Pekin’in sık sık eleştirisine yol açıyor.

Savunma görüşmelerinde ayrıca, iki ülkenin geçen hafta Güney Çin Denizi’nde düzenlediği karşılıklı askeri tatbikatlar ile oluşan gerilim konusunda da fikir alışverişinde bulundu. 

Çin, Güney Çin Denizi’nde devriye gezmek için sık sık tekneler konuşlandırıyor ve iddialarını güçlendirmek için askerileştirdiği yapay adalar inşa ediyor.

Pentagon’un açıklamasına göre ABD görüşmelerde ayrıcai “rekabetin çatışmaya dönüşmesini önlemek için” “askerler arası iletişimde açık hatların korunmasını” talep etti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close