Çin: "Tayvan ile barışçı yollardan birleşme olmazsa güç kullanmaktan kaçınmayız" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Çin: “Tayvan ile barışçı yollardan birleşme olmazsa güç kullanmaktan kaçınmayız”

Abone Ol 

Çin, hedefinin Tayvan ile barışçı yollardan birleşme olduğunu, ancak dış müdahale ve ayrılıkçı eylemlere karşı askeri güç kullanma seçeneğini saklı tuttuğunu açıkladı.

Çin, Tayvan konusunda tırmanan gerilimle ilgili olarak, dış müdahale ve ayrılıkçı eylemler durumunda askeri güç kullanmaktan çekinmeyeceğini açıkladı.

Çin hükümetine bağlı Tayvan İşleri Ofisinin yayımladığı açıklamada, Pekin’in Tayvan ile “barışçıl bir yeniden birleşme”yi sağlamak için “büyük samimiyetle elden gelen tüm çabayı göstereceği” belirtilerek “Ancak dış müdahale ve ayrılıkçı her tür eylem karşısında güç kullanmaktan kaçınmayacağız ve gerekli tüm önlemleri alma seçeneğini saklı tutmaktayız” denildi.

“Barışçıl bir yeniden birleşme için devasa bir alan yaratmaya hazırız ancak ayrılıkçı faaliyetlere hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz” denilen açıklamada Pekin, Çin ile “yeniden birleşmesinin” ardından Tayvan’ın ekonomik refaha erişeceğini taahhüt etti.

Çin açıklamasında “Kırmızı çizgilerimiz geçildiği takdirde, ayrılıkçı unsurlar veya dış güçlerin provokasyonuna yanıt verme noktasında sert önlemler almak zorunda kalacağız” ifadesi kullanıldı.

Kaynak: BBC

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close