Çin Medyası: "ABD, Güney Çin Denizi'nde oşinografik araştırma gemisi ile denizaltı savaşı için veri topluyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin Medyası: “ABD, Güney Çin Denizi’nde oşinografik araştırma gemisi ile denizaltı savaşı için veri topluyor”

Çinli askeri uzmanlar Çin medyasına verdiği demeçte, ABD Donanması’nın bölgedeki denizaltı savaşını desteklemek için bir oşinografik araştırma gemisi kullanarak Eylül ayının sonundan bu yana Güney Çin Denizi’nde sualtı coğrafi ve hidrolojik verileri topladığını açıkladı.

ABD Donanması’nın nükleer enerjili saldırı Seawolf sınıfı denizaltısı olan USS Connecticut, bu ayın başlarında Güney Çin Denizi’nde tanımlanamayan bir sualtı nesnesine çarpmıştı. Yine başka bir ABD denizaltısı USS San Francisco, 2005 yılında bölgede tam hızda seyrederken bilinmeyen bir cisme çarpış ve neredeyse tüm mürettebatı yaralanmıştı.

Çin askeri uzmanlarına göre; ABD denizaltıları bu gelişmelerin ardından bölgede yeni denizaltı navigasyon çizelgeleri oluşturmak için çalışmalara başladı. İddiaya göre ABD, bölgeye gönderdiği oşinografik araştırma gemileri ile Güney Çin Denizi’nde sualtı coğrafi ve hidrolojik verilerini topluyor.

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close