Çin: "Kinetik enerji silahı, ağır zırhlı araçları tek atışta imha edebilir." - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin: “Kinetik enerji silahı, ağır zırhlı araçları tek atışta imha edebilir.”

Abone Ol 

Çinli bilim insanlarından oluşan bir ekip, yüksek hızlı bir kinetik enerji silahının, ABD tarafından kullanılan M1 Abrams tankı gibi gelişmiş zırhlı araçları tek atışta imha edebileceğini iddia etti.

South China Morning Post’un haberine göre, Çin Aerodinamik Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nden Huang Jie ve ekibi, kinetik silahların verdiği zararın boyutunu belirlemek için bir simülasyon gerçekleştirdi.

Araştırmacılar, bu silahlarla ağır zırhlı tankları tek atışta etkisiz hale getirmenin mümkün olduğunu iddia ettiler.

Araştırmanın ayrıntılarına göre; Mach 4 hızının üzerinde hareket eden 20 kilogramlık (44 kiloluk) katı bir küre, elektrik enerjisine dönüştürüldüğünde 25 megajul veya yedi kilovat saatlik kinetik enerji üretebiliyor.

Böyle bir güç bir tankın dışını sağlam ve hasarsız bırakırken iç kısmında ciddi hasara yol açabilir.

Çalışma, yüksek hızlı bir kinetik enerji silahının kalın zırh katmanlarıyla korunan 40 ila 60 tonluk tankları etkili bir şekilde etkisiz hale getirebileceğini iddia ediyor.

Hatta gerçekleştirilen simulasyon çıktılarına göre; yüksek son hızı sayesinde hedefini sıyırarak bile ciddi hasar verebilir.

Raporda ayrıca, silahın tankların mekanik sistemlerini de büyük ölçüde etkileyebileceği belirtildi.

Raporda bu konuda; “Bu konumlardaki bileşenlerin aşırı yük hasarı nedeniyle devre dışı kalma olasılığı yüksek.” ifadeleri kullanıldı.

Dalian Teknoloji Üniversitesi tarafından yapılan ilgili bir simülasyon da bir M1 Abrams tankının mürettebatının yüksek hızlı kinetik mermi tarafından vurulduğunda ölümcül yaralanmalara maruz kalabileceğini gösterdi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close