Çin, ihtiyaç halinde havada altıya bölünebilen bir drone geliştirdiğini açıkladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin, ihtiyaç halinde havada altıya bölünebilen bir drone geliştirdiğini açıkladı

Abone Ol 

Çin, düşman savunmasını alt etmek için hızla altıya bölünebilen yeni bir tür insansız hava aracı (İHA) geliştirdiğini iddia etti.

Nanjing Havacılık ve Uzay Bilimleri Üniversitesi’nden bilim insanları, Çin malı DJI çoklu motoruna benzeyen İHA’nın geleneksel İHA’lardan daha hızlı ve daha verimli olduğunu açıkladı.

Verilen bilgilere göre yeni insansız hava aracı; savaşta ihtiyaca bağlı olarak beklenmedik bir şekilde altı adede kadar daha küçük insansız hava aracına dönüşerek rakiplerini şaşırtma yeteneğine sahip.

Bölünen her bir dronun komuta, hedef takibi, ateş desteği ve keşif gibi belirli bir rol oynayabileceği bildirildi.

Yeni drone ayrıca, alışılmadık şekline rağmen normal bir drone gibi serbestçe havada kalabiliyor ve diğer platformlarla iletişim kurabiliyor.

‘Taktiksel Bir Avantaj’

Askeri uzmanlara göre eğer iddia doğruysa, son teknoloji ürünü İHA, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na olası bir çatışmada taktiksel bir avantaj sağlayabilir.

Zira, hava savunma sistemlerinin çoğu sadece radarda tespit edilen tehdit sayısıyla orantılı olarak anti-drone silah kaynakları konuşlandırabiliyor. Bu nedenle eğer bir drone, havada aniden çoğalırsa, düşman hava savunması alt edilebilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close