Çin Global Times Başyazı: "ABD ve Tayvan Ani Bir Darbeyle Yüzleşmeye Hazır Olmalı" - M5 Dergi
Öne ÇıkanStrateji Analiz

Çin Global Times Başyazı: “ABD ve Tayvan Ani Bir Darbeyle Yüzleşmeye Hazır Olmalı”

“ABD’ye ve Tayvan Adasına durumu yanlış değerlendirmemelerini ve Çin’in yaptıkları provokasyonları cezalandırma kararlılığı ve iradesini küçümsememelerini tavsiye ediyoruz. Ani bir darbeyle yüzleşmeye hazır olmalılar…”

Çin Global Times English’de yayımlanan başyazı M5 tarafından çevrilmiştir.

ABD “Tayvan kartını” oynayarak Çin’in yükselişini engelleme niyetinde. Bu nedenle, hem ABD hem de Tayvan, Çin’in Tayvan sorununu zorla çözebileceği konusunda stratejik kaygı duyuyor. 

ABD ve Tayvan gerilimi azaltmak ve risklerden kaçınmak yerine, Çin’in iradesini ezmeyi umarak stratejik duruşlarını değiştirmeye çalışıyor.  

Çin, Tayvan Adası’nın Boğazları’nda büyük bir stratejik hakimiyete sahiptir. Çin istediği anda ve gerekirse ezici askeri kapasitesini burada konuşlandırabilir ve bu gücü Tayvan sorunu üzerindeki bir hesaplaşma için kullanabilir. ABD ve Tayvan, Tayvan Adası’nın hiçbir biçimde Çin anakarası ile birleşmeyi kabul etmeyeceğini ve ABD’nin adayı savunmak için askeri gücünü kullanmaya açık olduğu algısını yaratmaya çalışıyor. ABD Hava Kuvvetleri geçtiğimiz günlerde Tayvan Adası’na  askeri bir kargo uçağı göndererek, Çin anakarasını caydırmak ve algıları değiştirmek için kışkırtıcı bir hamle gerçekleştirdi.

ABD, güçlü ve uluslararası askeri güce sahip ancak bu gücünü teknik olarak Tayvan Boğazlarında konuşlandırılamaz ve ABD’nin Tayvan’ı savunmak için bu askeri gücünü kullanmak için ulusal bir iradesi yok. Çin ABD’yi kışkırtmıyor çünkü Tayvan Çin’in bir parçası. Tayvan Boğazı’nda Çin, duruma hakim olmak için tamamen uluslararası haklara sahip. Bu anlamda Çin’in “Ayrılık Karşıtı Kanunları en yüksek yetkiye sahip.

ABD ve Tayvan’ın taktiklerine karşı Çin anakarasının planları işlemeye devam ediyor. Çin’in askeri yığınağındaki ilerleme, askeri tatbikatların giderek gerçek savaş standartlarına doğru ilerlemesi herşeye hazır olduğunu gösteriyor. Çin, ABD ve Tayvan’ın provokasyonlarına karşı her an ağır bir ceza verebilir. 

ABD ve Tayvan adası, Çin’in gerektiğinde güç kullanma kararlılığının açıkça farkında. Peki Çin, askeri uçaklarını Tayvan Adası’na ne zaman yaklaştıracak, hatta adanın üzerinden uçacak veya Tayvan yetkililerini caydırmak için adanın üzerine füzeler fırlatacak?

ABD ve Tayvan’ın attıkları her adım her an büyük bir askeri sürtüşmeyi ve çatışmayı tetikleyebilir. Çin’in bu tür bir çatışmaya hem gerçek eylem hem de irade açısından çok daha iyi hazırlandığını anlamaları gerekir.

ABD’ye ve Tayvan Adasına durumu yanlış değerlendirmemelerini ve Çin’in yaptıkları provokasyonları cezalandırma kararlılığı ve iradesini küçümsememelerini tavsiye ediyoruz. Ani bir darbeyle yüzleşmeye hazır olmalılar…”

Kaynak: M5
Çeviri/Analiz: Adem KILIÇ

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close