Çin dördüncü uçak gemisini inşa ediyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin dördüncü uçak gemisini inşa ediyor

Abone Ol 

Çin Halk Kurtuluş Ordusu, Çin’in Batı Pasifik’te ABD filosuna rakip olacak dördüncü uçak gemisini geliştirme sürecinde olduğunu açıkladı.

South China Morning Post’un aktardığına göre; Çin Donanması siyasi komiseri Yuan Huazhi, Çin’in Batı Pasifik’te ABD filosuna rakip olacak dördüncü uçak gemisini geliştirme sürecinde olduğunu açıkladı.

Yuan Huazhi yaptığı açıklamada; “Ulusal egemenliğimizi ve toprak bütünlüğümüzü korumak için uçak gemileri inşa ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Huazhi ayrıca yeni uçak gemisinin, ABD Donanması envanterindeki en gelişmiş savaş gemileri gibi nükleer enerjiyle çalışıp çalışmayacağının yakında kamuoyuna açıklanacağını belirtti.

Bugüne kadar sadece ABD ve Fransız donanmaları nükleer güçle çalışan uçak gemilerine sahipti ve bu sayede yakıt ikmali yapmadan uzun süre görev yapabiliyorlar.

Yeni Uçak Gemisi

Yuan’ın açıklaması Pekin’in üçüncü uçak gemisi Fujian’ı denize indirmesinden yaklaşık iki yıl sonra geldi.

Ülkenin en gelişmiş savaş gemisi olarak lanse edilmesine rağmen Fujian nükleer güce sahip değil çünkü Pekin’in geminin geliştirilmesi sırasında yeterli deniz nükleer reaktör teknolojisine sahip olmadığı bildiriliyor. Fujian henüz deniz denemelerinden geçmedi.

Çin geçtiğimiz günlerde, ordusunun savaşa hazır olma durumunu artırdığını ve askeri bütçesinde de yüzde 7,2 oranında artışa gittiğini açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close