Çin: "ABD ve NATO bloklar arası cepheleşme yaratma arayışında" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Çin: “ABD ve NATO bloklar arası cepheleşme yaratma arayışında”

Abone Ol 

Çin; Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Yeni Zelanda liderlerinin Madrid’de düzenlenen zirveye katılmasını ‘şüpheli ve kışkırtıcı’ olarak değerlendirdi.

Çin, NATO’nun Madrid’de düzenlediği zirvede açıkladığı yeni Stratejik Konsept ile Asya-Pasifik bölgesinde etkinliğini artırma girişiminden endişe duyuyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, düzenlediği basın toplantısında, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın “NATO’nun Stratejik Konsepti’nin Çin kaynaklı çok yönlü tehditleri doğrudan ve açık görüşlülükle ortaya koyacağına” ilişkin sözlerine dair değerlendirmede bulundu.

NATO’nun birçok kez bölgesel bir ittifak olduğunu, jeopolitik açılma arayışının, başka ülkelere yayılma hedefinin olmadığını vurguladığını ancak son yıllarda, NATO’nun Asya-Pasifik bölgesine yönelik hamlelerinin gözlemlendiğini söyleyen Cao, “NATO yeni alanlara ve bölgelere yönelen hamleler yapma ve bloklar arası cepheleşme yaratma arayışında. Dünya buna karşı uyanık olmalı ve bu girişimleri reddetmeli” ifadelerini kullandı.

NATO’nun ideolojik hatlar çizme, siyasal cepheleşme yaratma ve yeni bir Soğuk Savaş başlatma arayışına son vermesi gerektiğine işaret eden Cao, “NATO, Avrupa güvenliğine halihazırda zarar verdi. Asya’yı ve dünyayı da istikrarsızlaştırmaya çalışmamalı” ifadesini kullandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close