Çin: "ABD, İngiltere ve Avustralya yanlış ve tehlikeli bir yola girdi" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Çin: “ABD, İngiltere ve Avustralya yanlış ve tehlikeli bir yola girdi”

Abone Ol 

Çin Dışişleri Bakanlığı, Avustralya, İngiltere ve ABD’nin uluslararası toplumun endişelerini görmezden geldiğini ve tehlikeli bir yola girdiklerini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, “ABD, İngiltere ve Avustralya tarafından yakın zamanda yayınlanan ortak açıklama, bu üç ülkenin uluslararası toplumun kaygılarını tamamen hiçe sayarak, jeopolitik çıkarlarına hizmet etmek için giderek daha fazla yanlış ve tehlikeli bir yola girdiğini gösteriyor” açıklamasında bulundu.

Avustralyalı bir savunma yetkilisi, Avustralya’nın ABD ve İngiltere ile işbirliği içinde nükleer enerjiyle çalışan denizaltı üretim programının önümüzdeki 30 yıl içinde 368 milyar Avustralya dolarına (245 milyar dolara) mal olacağını ve Avustralya tarihinin en büyük savunma anlaşması olacağını söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak bugün Çin’in ‘Hint-Pasifik bölgesindeki emellerine karşı’ büyük bir adım olarak Avustralya’ya nükleer enerjili taarruz denizaltıları tedarik etme planının ayrıntılarını açıkladılar.

Albanese, programın ülkenin ana denizaltı üssünü ve denizaltı tersanelerini genişletmek ve personeli eğitmek için dört yılda 6 milyar Avustralya doları (4 milyar dolar) yatırımla başlayacağını söyledi.

Kaynak: Aawsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close