Çekya, Ukrayna'da saldırı tüfekleri üretimi yapacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çekya, Ukrayna’da saldırı tüfekleri üretimi yapacak

Abone Ol 

Çekya Savunma Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre; Çekya merkezli silah üreticisi Ceska Zbrojovka Group, CZ Bren 2 tüfeğini Ukrayna’da üretmeye başlayacak.

Bakanlıktan yapılan basın açıklamasına göre, CZ Bren 2 saldırı tüfeklerinin Ukrayna tesislerinde üretimine başlanması, Kiev’deki Uluslararası Savunma Sanayii Forumu’nda tartışıldı ve proje Ukrayna-Çekya arasındaki savunma işbirliğinin “amiral gemisi” olacak.

Şirket tarafından verilen bilgilere göre; CZ Bren 2’nin çoklu kalibre sistemi, güçlü 5,56×45 NATO ve 7,62×39 kalibreler arasında kolay geçiş ve tekrar geri dönüş imkanı sağlıyor.

Şirketin web sitesinde silah hakkında; “Yüksek kaliteli, alüminyum alaşımlı üst gövdesi ve son derece dayanıklı polimer tetik muhafazası, taşımada hafiflik ve olumsuz hava koşullarına karşı aşırı direnç sağlar.” ifadeleri kullanılıyor.

Ukrayna’daki savaşın başlangıcından bu yana Çekya, Ukrayna’ya yapılan uluslararası yardıma aktif olarak katıldı ve Ukrayna’ya çok sayıda başlıkta askeri yardım sağladı.

Kiev bugüne kadar, Çek Hükümeti ve özel kuruluşlardan toplam 89 tank, 226 piyade savaş aracı ve diğer zırhlı araçlar ile 38 obüs teslim aldı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close