Çek Cumhuriyeti, Ukrayna'ya devredilen Mi-24'lerin yerine ABD'den saldırı helikopterleri alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çek Cumhuriyeti, Ukrayna’ya devredilen Mi-24’lerin yerine ABD’den saldırı helikopterleri alacak

Abone Ol 

 Prag’daki ABD Büyükelçiliğinin bildirisine göre; Çek Cumhuriyeti, Excess Defense Articles (EDA) programı kapsamında altı saldırı AH-1Z ve iki çok amaçlı UH-1Y helikopteri de dahil olmak üzere ABD’den ücretsiz sekiz helikopter alacak.

Bu yardım kapsamında Çek Cumhuriyeti sadece helikopterlerin modernizasyonu ve nakliye masraflarını ödeyecek.

“EDA programı kapsamında 6 AH-1Z ve 2 UH-1Y helikopterinin transferini onaylamaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu sayede sadece modernizasyon ve nakliye için ödeme yapacak. Birlikte, ittifakımızı daha güçlü ve özgürlük mücadelesinde destekleyebilir hale getiriyoruz!” dedi.

Çek basını, Çek Cumhuriyeti’nin 2019’da Bel’den sekiz adet çok amaçlı UH-1Y Venom helikopteri ve dört AH-1Z Viper saldırı helikopteri sipariş ettiğini belirtiyor. Viper’ların üretimi ilk olarak bu yıl Şubat ayında başlatıldı. Bu sözleşmenin toplam maliyeti 629 milyon dolar. Bu miktara silahlar ve ofset paketleri de dahil. Genel olarak Çek ordusunun 20 adet Amerikan helikopteri ile donatılacağı vurgulanıyor.

Çek Cumhuriyeti, Amerikan helikopterlerinin Mi-24’lerin ve Mi-35’lerin yerini almasını planlıyor.

Mayıs ayında Çek Cumhuriyeti saldırı helikopterlerini Ukrayna’ya teslim etti. Bu teslimat, iki Mi-24 içeriyor, ancak tam sayı daha büyük olabilir.

Çek Savunma Bakanı Jana Černochová, Washington ziyareti sırasında bu yıl Nisan ayında sekiz ABD yapımı helikopterin teslim edilmesi konusunda anlaştı. Savunma Bakanlığı’nın anlaşmaların uygulanmasına ilişkin bir mektup aldığını doğruladı. Çek Cumhuriyeti’ne teslim edilecek helikopterler, ABD Deniz Piyadeleri’ndeki fazlalıklardan aktarılacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close