Çek Cumhuriyeti, İsveç'ten CV90 Piyade Savaş Araçları almak için 2,2 Milyar dolarlık anlaşma imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çek Cumhuriyeti, İsveç’ten CV90 Piyade Savaş Araçları almak için 2,2 Milyar dolarlık anlaşma imzaladı

Abone Ol 

Çek Cumhuriyeti, İsveç’teki BAE Systems Hägglunds’tan CV90 piyade savaş araçları tedarik etmek için müzakereleri tamamladığını açıkladı.

Çek Cumhuriyeti güvenlik kaynaklarına göre İsveç’te bulunan BAE Systems, 2021’de Çek Cumhuriyeti’ne CV90 MkIV satışı için bir teklif sundu ve görüşmeler 2 yıldır devam ediyordu. 

22 milyar İsveç kronu yani 2,2 milyar $ değerindeki anlaşma kapsamında BAE System, yedi farklı varyantta 246 adet CV90 MkIV teslim edecek.

Anlaşmaya göre İsveç ayrıca, Çek Cumhuriyeti’ne eğitim, operasyon ve CV90’ların ülkenin gereksinimlerine göre sürekli geliştirilmesi için destek sağlayacak.

BAE Systems Hägglunds Genel Müdürü Tommy Gustafsson-Rask yaptığı açıklamada; “CV90’ların dokuzuncu uluslararası kullanıcısı olarak Çek Ordusu, hareket kabiliyeti, ateş gücü, koruma ve gelecekteki büyüme potansiyeli kombinasyonuna sahip olacak ve daha da güçlenecek. Bu sözleşme aynı zamanda Çek endüstrisi için onlarca yıl sürecek önemli bir kazanımı temsil ediyor.” ifadelerini kullandı.

CV90 MkIV

CV90 MkIV, BAE Systems’in piyade savaş aracının en son sürümüdür. Savaşta kendisini kanıtlanmış olan sistem, birçoğu NATO ve BM üyesi olan dokuz ülke tarafından kullanılmaktadır. 

Çeşitli arazi ve senaryolarda havadaki ve karadaki hedeflere karşı taktiksel ve stratejik zorluklara hükmetmede kullanıcılara yardımcı olacak yeteneklere sahiptir.

CV90 MkIV, yeni bir motor, aktif koruma sistemi, artırılmış gerçeklik sistemi iFighting ile donatılmıştır ve ağırlığı, önceki versiyonlara göre iki tonluk ek yük kapasitesi ile 35 tondan 37 tona çıkarılmıştır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close