Bulgaristan, F-16 teslimatının gecikmesi nedeniyle geçici olarak Fransız ve İsveç uçaklarına yöneliyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Bulgaristan, F-16 teslimatının gecikmesi nedeniyle geçici olarak Fransız ve İsveç uçaklarına yöneliyor

Abone Ol 

 Bulgar hükümeti, Amerikan F-16’larının teslimatındaki gecikmeler nedeniyle İsveç ve Fransa ile ikinci el savaş uçaklarını kiralamak için bir anlaşma imzalamaya hazırlanıyor.

Sofya’nın, bakım sorunları nedeniyle 2023’ün sonlarında hizmet dışı kalması beklenen eskiyen MiG-29 filosunun acilen değiştirilmesi gerekiyor.

Fransız ve İsveç jetlerinin kiralanmasıyla ilgili görüşmeler, Bulgaristan’ın yedi ülkeye (ABD dahil) kullanılmış savaş uçaklarını geçici olarak kiralamaları için bir talep mektubu göndermesiyle başladı.

İspanya, İtalya ve Hollanda; savaş uçaklarını kiralayamayacaklarını söyleyerek talebe yanıt verdi.

Bir savunma bakanlığı sözcüsüne göre, Bulgaristan’ın başvurusuna yalnızca Paris ve Stockholm olumlu yanıt verdi.

“Her iki ülkeyle geçici savaş uçağı edinme olasılıklarını araştırmak için görüşmeleri başlattık. Henüz herhangi bir teklif almadık” dedi.

İsveç, hava sahasını korumaya yardımcı olması için Saab JAS 39 Gripen uçağını Bulgaristan’a kiralayabilir.

Gripen, silah taşımak için yedi silah istasyonuna sahiptir. MBDA’nın MICA, Raytheon’un AIM-120B AMRAAM ve Lockheed Martin’in Sidewinder AIM-9L gibi havadan havaya füzeleri taşıyabilir.

Fransa, kara ve deniz saldırıları gibi kısa ve uzun menzilli görevleri yerine getirebilen Rafale çok rollü savaş uçağını da sunabilir. Gelişmiş radar teknolojisi, lazer uyarı alıcısı, algılama sistemleri ve karıştırıcıları içeren gelişmiş bir elektronik harp sistemine sahiptir.

Bulgaristan, koronavirüs pandemisi nedeniyle F-16 üretimi ve teslimatındaki gecikmeden büyük ölçüde etkilendi.

Lockheed Martin tedarik sorunları yaşadığını, dolayısıyla teslimat programının 2023’ten 2025’e değiştiğini söyledi.

İki yıllık bir gecikme, Sofya’nın dördüncü nesil savaş jetini 2028’e kadar tam kapasiteli olarak kullanamayacağı anlamına da geliyor.

Breaking Defence’e konuşan sözcü, “F-16’lar 2028-2030 yıllarında tam operasyonel kapasiteye ulaşana kadar, Bulgaristan hava sahasında hava polisliği görevini yerine getirmek amacıyla geçici savaş uçaklarının kullanılması gerekecek” dedi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close