Brezilya hava savunma sistemini yeni Gripen savaş uçaklarıyla modernize ediyor - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Brezilya hava savunma sistemini yeni Gripen savaş uçaklarıyla modernize ediyor

Abone Ol 

Brezilya güvenlik kaynaklarından verilen bilgilere göre yeni F-39 Gripen avcı uçaklarının ilki bugün Brezilya’da göreve başlayacak ve savunma kaynaklarına göre Latin Amerika’daki en modern savaş uçağı olacak. 

Brezilya Hava Kuvvetleri Komutanı Teğmen Tuğgeneral Carlos de Almeida Baptista Junior; ilk F-39 Gripen uçağının teslim alınmasını Brezilya Hava Kuvvetleri için bir dönüm noktası olarak nitelendirdi.

Brezilya Hava Kuvvetler  komutanı Junior gazetecilere verdiği röportajda; “Bu adım, ülkenin hiçbir zaman sahip olmadığı operasyonel yeteneklere kavuşması için atılan uzun vadeli bir projenin hayata geçirilmesinin bir parçasıdır.” açıklamasında bulundu.

Verilen bilgilere göre yeni uçak, Brezilya hava sahasına izinsiz giren olası uçakları engellemek için kullanılacak. Brezilya’da bu görevi halen 1970’lerde Amerika’dan satın alınan F-5’leri tarafından yürütülüyor.

İsveç şirketi SAAB tarafından üretilen Gripen, yüksek verimliliği, düşük işletme maliyetleri ve ileri teknolojik kapasitesi ile tanınan küçük, tek motorlu bir uçaktır.

15,2 metre uzunluğunda ve 8,5 metre genişliğinde olan uçağın 10 silah yükleme noktası bulunmakta ve toplam kapasitesi 5,3 tondur. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close