Borrell: "Ukrayna'ya F-16 eğitimleri Polonya'da başladı" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Borrell: “Ukrayna’ya F-16 eğitimleri Polonya’da başladı”

Abone Ol 

AB dış politika sorumlusu Josep Borrell, ABD’nin yeşil ışık yakmasının ardından yaptığı açıklamada, Ukraynalı pilotların F-16 jetlerini için eğitimin Polonya’da başladığını açıkladı.

Borrell, Brüksel’deki AB savunma bakanları toplantısında basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Nihayet birçok ülkede F-16 pilotlarının eğitiminin başlamasından dolayı mutluyum. Zaman alacak, ancak ne kadar erken olursa o kadar iyi.” ifadelerini kullandı.

Borrell eğitimlerin nerede başladığını belirtmesi istendiğinde  ise “Örneğin Polonya’da başladı.” ifadelerini kullandı.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan Avrupalı ​​bir diplomat da AFP’ye  verdiği bilgide eğitimin  Polonya’da başladığını doğruladı.

ABD Başkanı Joe Biden, geçen hafta Kiev’in pilotlarının Ukrayna’nın Rusya’nın işgaline karşı savaşması gerektiğini belirtmiş ve Amerikan yapımı jetlerde eğitilmeleri için onay verdiğini açıklamıştı.

Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren da; Kiev’in Batı Avrupalı ​​destekçilerinden oluşan bir koalisyonun Ukraynalı pilotları “mümkün olan en kısa sürede” F-16 savaş uçakları konusunda eğitmeye başlamayacağını söylemişti.

Ollongren Brüksel’de, “Eğitimlere başlamak için somut bir zaman çizelgesi üzerinde çalışıyoruz. Danimarka, Belçika, İngiltere ve diğer müttefiklerle ortak bir çaba içerisindeyiz. Washington’dan da yeşil ışık yaktığına göre artık süreci hızlandıracağız.” açıklamasında bulundu.

Diğer yandan ABD merkezli Defence News’in verdiği bilgilere göre Ukrayna’ya ilk aşamada bir parti F-16 verilebilir. Bir parti genellikle 12-18 adet jetten oluşuyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close