Bombardier’in Global 6000 jeti, Alman sinyal istihbarat programı için kullanılacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Bombardier’in Global 6000 jeti, Alman sinyal istihbarat programı için kullanılacak

Abone Ol 

 Kanada’lı uçak üreticisi Bombardier, Alman savunma şirketi Hensoldt liderliğindeki Pegasus Programı için Global 6000 iş jetini kullanılmaya başlayacağını duyurdu.

Uçak, Alman ordusunun bir sonraki sinyal istihbarat (SIGINT) uçağı olarak konfigüre edilmek için Wichita, Kansas’a geldi.

Çalışmalar, radar ve radyo sistemleri aracılığıyla veri toplama ve analizini iyileştirmek için Hensoldt’un Kalætron Integral sinyal istihbarat yeteneğinin uçağa entegrasyonunu içerecek.

Lufthansa, tamamlandığında Kalætron platformunu Hamburg’daki tesisinde uçağa yerleştirecerk. Değişikliklerin ardından uçak için test ve sartifikasyon işlemlerini Bombardier yapacak, Lufthansa ise ek destek sistemleri entegrasyonunu gerçekleştirecek.

İlk Pegasus uçağının teslimatı 2026 olarak planlanıyor. Programda üretilen tüm uçaklar 2028 yılına kadar tamamlanacak.

Almanya’nın en yeni havadan SIGINT yeteneği, 2010 yılında emekliye ayrılan Breguet 1150 Atlantic keşif uçağının yerini alacak.

Hensoldt Başkan Yardımcısı Jürgen Halder, “Son 12 ayda tasarım çalışmalarında kaydedilen muazzam ilerlemeyle, PEGASUS projesinin bir sonraki aşamaya girdiğini görmekten gurur duyuyoruz. Ortaklarımız Bombardier Defence ve Lufthansa Technik ile birlikte, müşterilerimizin stratejik gözetleme yeteneklerine yönelik acil ihtiyacını karşılamak için tesis edilen hızlı tempoyu sürdürmeye kararlıyız.” dedi.

Bombardier Defence Başkan Yardımcısı Steve Patrick, “Bu en son dönüm noktası, hem VIP ulaşım hem de özel görev uygulamaları için Bombardier jetlerinin kalitesinin bir kanıtıdır. Bombardier Defence’nin göreve özel tasarım, üretim ve sertifikalandırma yeteneklerinin tamamı Lufthansa Technik’in uzmanlığıyla birleştiğinde, Hensoldt’ın görev gereksinimlerine ve taşıma yüküne mükemmel şekilde uyarlanmış, güvenilir, yüksek performanslı bir platform almasını sağlayacak.” dedi.

Lufthansa Technik’te Özel Uçak Hizmetleri Başkan Yardımcısı Michael von Puttkamer, “İyi işbirliği ve ilerleme için Hensoldt ve Bombardier’e teşekkür ediyoruz ve şimdiden Wichita’daki meslektaşlarımızın yaklaşan sistem entegrasyonu aşamasındaki yüksek kaliteli çalışmalarını geliştirmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close