Boeing ve Nammo'dan uzun menzilli ramjet topçu mühimmatı testi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Boeing ve Nammo’dan uzun menzilli ramjet topçu mühimmatı testi

Abone Ol 

Boeing ve Norveçli havacılık ve savunma ortağı Nammo, ABD Ordusunun uzun menzilli hassas atış konseptinin uygulanabilirliğini gösteren, ramjet ile çalışan bir topçu mermisinin başka bir test ateşlemesini duyurdu.

28 Haziran’da Norveç’in Andøya Test Merkezinde, Boeing tarafından geliştirilen bir Ramjet 155 mermisi bir toptan ateşlendi ve ramjet motoru başarıyla ateşlendi. Boeing, testin “iyi kontrollü bir motor yanma süreci ile stabil uçuş yeteneğini gösterdiğini” söyledi.

Ramjet 155, mermiyi süpersonik hızda iten bir motor kullanıyor.

Teknoloji, Boeing’e göre “L39 ve L58 ​​toplarında kullanılabilecek ortak bir tasarım” yaratma hedefiyle güdümlü bir topçu/füze hibriti olarak düşünülebilir.

Boeing Phantom Works başkan yardımcısı ve genel müdürü Steve Nordlund, “Sürekli teknoloji geliştirme ve test süreci ile Boeing Ramjet 155’in ABD Ordusunun uzun menzilli hassas atış isterlerini karşılayabileceğine inanıyoruz.” dedi.

Nammo CEO’su Morten Brandtzæg, testin Nammo için “tarihi bir an” olarak nitelendirdi ve ekledi: “Test sonuçları, ramjetlerin uygulanabilir olduğunu ve topçuların geleceğini temelden değiştirebileceğini gösteriyor” diye ekledi.

Her iki şirketin de ramjet konseptine duydukları “büyük güveni” ifade ederek, bunu “teknolojik bir atılım” olarak nitelendirdi ve testin Nammo, Boeing ve ABD Ordusu için nasıl büyük bir başarı olduğunu belirtildi.

Andøya’daki uzun menzilli test, 450’den fazla statik veya kısa menzilli test dahil olmak üzere, yıllar süren araştırma ve geliştirmeden sonraki en yeni test.

Bu yıl Ocak ayından Mart ayına kadar şirketler, ramjet mühimmat teknolojisinin birkaç başarılı atış testi gerçekleştirdi.

Temmuz 2019’da ordunun XM1155 programı kapsamında bir sözleşme kazanan Nammo ve Boeing Phantom Works, Ramjet 155’i güçlendirilmiş bir topçu mermisini ortaklaşa geliştirmek ve olgunlaştırmak için birlikte çalıştı.

Mayıs 2021’de Boeing ve Nammo’ya bir Faz II teknoloji geliştirme sözleşmesi daha verildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close