Bloomberg: Rusya ve Suudi Arabistan, Biden'ın planlarını bozacak bir 'ittifak' kurdu - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Bloomberg: Rusya ve Suudi Arabistan, Biden’ın planlarını bozacak bir ‘ittifak’ kurdu

Abone Ol 

Rusya ve Suudi Arabistan’ın ABD Başkanı Joe Biden’ın 2024 seçimlerinde yeniden seçilmesi için risk teşkil eden bir ‘petrol ittifakı’ kurduğu belirtildi.

2020 yılında ABD’nin OPEC üyeleri arasındaki fiyat ihtilafında ‘barış yapıcı’ rolde oynadığını anımsatan Bloomberg yazarları Ziad Daoud ve Courtney McBride, bugün ise Washington’un ittifak katılımcıları için bir ‘hedef’ haline geldiğini vurguladı.

BİDEN İÇİN SORUN

Yazarlar, “Suudi Arabistan-Rusya petrol ittifakı, ABD ekonomisi ve hatta Başkan Joe Biden’ın yeniden seçilmeye yönelik kampanyası için her türlü soruna yol açma potansiyeline sahip. Biden’ın geçen yaz petrol üretiminin artırılması için Suudi Arabistan’a gitmesinden bu yana OPEC+’ın ikinci kez ham petrol üretimini kısma kararı alması, sadece bir başlangıç olabilir” ifadelerini kullandı.

Daoud ve McBride, Rusya ile Suudi Arabistan öncülüğündeki güçlendirilmiş OPEC+ grubunun petrol fiyatları için alarm zillerini çaldırdığının, enflasyonu körüklediğinin ve resesyon risklerini artırdığının altını çizdi.

2 Nisan’da duyurulan petrol üretimini kısma kararının petrol fiyatlarını varil başına yaklaşık 5 dolar artırdığını anımsatan yazarlar, OPEC’in tahminlerine göre üretim kesintilerinin bu yılın sonlarında arz açığını genişleteceğini kaydederek “Bu, enflasyonun daha yüksek olacağı ve resesyon risklerinin normalden çok daha fazla olacağı anlamına geliyor. Zira enerjiye daha fazla harcama yapan tüketicilerin diğer ihtiyaçlar için daha az parası kalacak” görüşünü paylaştı.

Kaynak: Haber7

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close