Blinken: "ABD, Ukrayna’yı desteklemeye ve Rusya'ya ciddi maliyetler yüklemeye devam edecek" - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Blinken: “ABD, Ukrayna’yı desteklemeye ve Rusya’ya ciddi maliyetler yüklemeye devam edecek”

Abone Ol 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington’un Kremlin’in savaşma kabiliyetini kısıtlayan yaptırımlar ve ihracat kısıtlamaları yoluyla Rus hükümetine ciddi maliyetler yüklemeye devam edeceğini bildirdi.

Blinken, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 24 Şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri harekatının başlamasının 500. günü münasebetiyle yayınladığı mesajda şu ifadeleri kullandı;

“Zamanı geldiğinde kendini savunmaya devam edebilmesi ve müzakere masasında mümkün olan en güçlü konumda olabilmesi için müttefiklerimizle birlikte Ukrayna’nın yanında olacağız. Ukrayna’da adil ve kalıcı bir barışın sağlanmasının önündeki tek engel Rus hükümeti olmaya devam ediyor. ABD yaptırımlar, ihracat kontrolleri ve Kremlin’in savaşma kabiliyetini etkileyecek diğer önlemler yoluyla Rus hükümetine ciddi maliyetler yüklemeye ve uluslararası hukuk ihlalleri için hesap verebilirliği teşvike devam edecek.”

ABD, yeni güvenlik yardımı paketi kapsamında, Ukrayna’ya Rus güçlerine yönelik karşı saldırıda kullanması için 100’den fazla ülke tarafından yasaklanmış olan parça tesirli bomba olarak da bilinen misket bombası sağlayacağını duyurdu.

Misket bombaları genellikle geniş bir alanda çok sayıda bomba parçacıkları fırlatıyor ve sivillerin hayatını tehdit ediyor.

Patlamamış bombalar, bir çatışma sona erdikten sonra da yıllarca sürecek bir tehlike oluşturuyor.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, ABD’nin mikset bombası gönderme kararını memnuniyetle karşılayarak, bunun Ukrayna topraklarının özgürleşmesine katkı sağlayacağını söyledi.

Ancak Reznikov, “Bu mühimmatlar, Rusya’nın resmi olarak tanınan topraklarında kullanılmayacaktır” diye ekledi.

Misket bombalarının sadece Rus ordusunun yoğun olduğu bölgelerde kullanılacağını dile getiren Reznikov, “Bu mühimmatlar askerlerimizin hayatlarını en az riske atarak düşmanın savunma hatlarını yarmak için kullanılacak” ifadelerini kullandı.

Rusya ise, ABD’nin bu kararını eleştirerek, bunun ‘ABD’nin Ukrayna’daki çatışmayı mümkün olduğunca uzatmayı amaçlayan Rus karşıtı saldırgan tavrını’ gösterdiğini vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova dün yaptığı açıklamada, “Washington ve Kiev’in vahim sonuçlarını düşünmeden güvendikleri en son ‘mucize silahın’ özel askeri operasyon üzerinde hiçbir etkisi olmayacak” dedi.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close