Bitlis'te Düşen Cougar Tipi Helikopterin Özellikleri Neler? İşte ayrıntılar... - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Bitlis’te Düşen Cougar Tipi Helikopterin Özellikleri Neler? İşte ayrıntılar…

Bitlis Tatvan’da Couger tipi helikopter kaza kırıma uğraması sonucunda 9 asker şehit, 4 asker ise yaralandı. Peki düşen Couger tipi helikopterin özellikleri ne?

Milli Savunma Bakanlığı Bingöl’den kalkan Couger tipi helikopterin düştüğünü ve 9 personelin şehit olduğunu duyurdu. Eurocopter tarafından üretilen çift motorlu Couger helikopteri birçok askeri amaç için kullanılmaktadır. Ankara’da TAI tesislerinde üretilen 30 adet AS532’nin 20’si Türk Hava Kuvvetlerine arama kurtarma, kalanlar ise Kara Kuvvetlerine verildi. Peki, Cougar tipi helikopter özellikleri neler? Hangi ülkenin?

COUGAR TİPİ HELİKOPTER ÖZELLİKLERİ NELER?

Cougar helikopteri, Eurocopter tarafından üretilen çift motorlu, orta ağırlıkta, çok amaçlı askeri helikopter modelidir. Aérospatiale Puma modelinin geliştirilmiş versiyonudur. Sivil havacılıkta eşdeğeri Eurocopter Super Puma’dır. TSK tarafından AS-532UL versiyonu kullanılmaktadır.

Alımına 1993’te karar verilen AS532 Cougarlardan ilk aşamada 20 adet satın alındı. Fransa’da üretilen helikopterler Türk Kara Kuvvetlerine 1996’dan itibaren teslim edilmeye başlandı. Bunu 1995’teki ikinci alım anlaşması izledi. Ankara’da TAI tesislerinde üretilen 30 adet AS532’nin 20’si Türk Hava Kuvvetlerine arama kurtarma, kalanlar ise Kara Kuvvetlerine verildi.

COUGAR HELİKOPTER TEKNİK ÖZELLİKLERİ (AS532 UB)

Ağırlık:

Yüksüz: 4,350 kg

Yüklü Kalkış Ağırlığı: 9,000 kg

Uzunluk: 15.53 m

Yükseklik: 4.92 m

Rotor çapı: 15.6 m

Mürettebat: 2 Pilot 1 Uçuş Teknisyeni

Taşıma Kapasitesi: Ortalama 20 asker (hava sıcaklığı ve bulunulan rakıma göre değişkendir)

Performans

Motor: 2× Turbomeca Makila 1A1, Turboşaft 1.185 kW (1,589 shp)(tek motor için)

En Yüksek Hız: 249 km/sa (134 knots, 154 mph)

Hizmet Tavanı: 3,450 m

Menzil: 573 km

KAZA KIRIMI NE DEMEK?

Bir donanımın geri döndürülebilir hasara uğradığı hadisedir.

UÇAKTA KIRIMA UĞRAMAK NE DEMEK?

Uçağın kırıma uğraması kelime anlamı bir donanımın geri döndürülebilir hasara uğraması anlamına gelmektedir. Uçağın kısmen iyi durumda olduğu durumlarda kırım kelimesi kullanılır.

Teknik veya fizikler aksaklıklar veya hava koşulları dolayısı ile yanlış veya hatalı yapılan inişlerde ve kalkışlarda hasar gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda uçakta kırım yaşanabilir. Helikopterin kırıma uğramasının sebepleri farklılık göstermektedir.

Uzmanlar; kaza kırımın ne kaynaklı olduğuna dair şu an için yapılan bir açıklama olmadığını ancak olay yerinden gelen görüntülerde en çok dikkat çeken noktanın bölgeye bir duvar gibi çökmüş olan sis olduğu bilgisini paylaştılar.

MSB’DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Bingöl’den kalkan Cougar tipi askeri helikopterin kaza kırıma uğraması sonucu 9 personelin şehit olduğunu, 4 personelin yaralandığını bildirdi.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, “Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere bugün saat 13.55’te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza ait Cougar tipi bir helikopter ile saat 14.25’te irtibat kesilmiştir.” bilgisi verildi.

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close