Birleşik Krallık Kraliyet Donanması, yeni REMUS 100 insansız sualtı araçlarını teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Birleşik Krallık Kraliyet Donanması, yeni REMUS 100 insansız sualtı araçlarını teslim aldı

Abone Ol 

 ABD merkezli savunma ve teknoloji şirketi HII, Birleşik Krallık Kraliyet Donanması’na üç adet REMUS 100 insansız sualtı aracı (Unmanned Underwater Vehicles, UUV) teslim ettiğini duyurdu.

Bu yeni sistemlerle Birleşik Krallık savunma bakanlığı, son 20 yılda mayın önlem operasyonları için kullanılan REMUS 100’ler ve REMUS 600’ları satın aldı. 2002’de alınan ilk iki REMUS 100 bugün hala çalışıyor.

HII, yeni sistemlerin daha fazla görev süresi ve en yeni nesil sensörler ve faydalı yükleri getireceğini ve bunun da artan veri kalitesi ve görev verimliliği sağlayacağını belirtiyor.

İngiltere’nin bu yıl Ağustos ayında Ukrayna’ya altı Remus 100 UUV bağışladığını açıklamasının ardından şirketin yeni sistemlerin teslimatını duyurduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca, İngiltere’deki Ukraynalı personeli mayın avlama operasyonlarında kullanmaları için eğiteceğini söyledi.

HII’nin Görev Teknolojileri bölümündeki İnsansız Sistemler iş grubu başkanı Duane Fotheringham, “Birleşik Krallık Kraliyet Donanması ile uzun süredir devam eden ortaklığımızı sürdürmekten gurur duyuyoruz” dedi. “En yeni REMUS 100’lerimiz, Birleşik Krallık’ın denizaltı otonom operasyonları için artan kapasite ile mevcut filolarını güçlendirecek.”

Yeni REMUS 100 UUV’ler gelişmiş elektroniklere ve 12 saate kadar görev süresine sahiptir. HII, İngiltere gibi 14 NATO üyesi ülke de dahil olmak üzere dünya çapında 30 ülkeye 600’den fazla UUV sattığını söyledi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close