Birleşik Arap Emirlikleri, düzinelerce robotik savaş aracı sipariş etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Birleşik Arap Emirlikleri, düzinelerce robotik savaş aracı sipariş etti

Abone Ol 

Estonya merkezli savunma sanayi üreticisi Milrem, Birleşik Arap Emirlikleri Savunma Bakanlığı’na 20 adet paletli robotik savaş aracı (RCV) ve 40 adet THeMIS insansız kara aracı sağlamak üzere önemli bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

Estonya merkezli savunma sanayi üreticisi Milrem tarafından yapılan açıklamaya göre; Birleşik Arap Emirlikleri 20 adet paletli robotik savaş aracı (RCV) ve 40 adet THeMIS insansız kara aracı satın almak için bir sözleşme imzaladı.

Şirket tarafından verilne bilgilere göre anlaşma, Abu Dabi Ulusal Sergi Merkezi’nde (ADNEC) düzenlenen İnsansız Sistemler Sergisi ve Konferansı sırasında resmi olarak imzalandı.

Kapsamlı sözleşmenin şartları uyarınca savunma sanayi kuruluşu Milrem Robotics, sözkonusun unsurların BAE Silahlı Kuvvetleri’ne entegre etmeyi amaçlayan bir programa da liderlik edecek.

Milrem Robotics CEO’su Kuldar Vaarsi dözleşmeye dair yaptığı açıklamada; “ BAE Savunma Bakanlığı ile dünyanın en büyük savaş robotu programını başlatmak, yalnızca çözümlerimizin rekabet avantajını vurgulamakla kalmıyor, aynı zamanda gelişmiş robotik sistemleri kuvvet yapısına dahil etmenin stratejik değerinin de altını çiziyor.” ifadelerini kullandı.

Özellikler

30 mm MK44 toplarıyla donanmış paletli robotik savaş araçları, Uzaktan Silah İstasyonları tarafından yönetiliyor ve ordunun sahadaki diğer unsurları ile bir yazılım sayesinde entegre hareket edebiliyor.

Araçlar ayrıca; atış tespit kabiliyetine sahip, radar ve kamera sistemleriyle donatılmış THeMIS Observe ünitelerini de içeriyor.

Milrem Robotics aynı zamanda BAE Silahlı Kuvvetleri’ne insansız kara muharebe sistemlerinin işletilmesinde yeterli beceri seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla kapsamlı eğitim ve denetim de sağlayacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close