Biden'dan Putin'e 'takas' çağrısı: "Kendimizi 3. Dünya Savaşı'nın içinde buluruz" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Biden’dan Putin’e ‘takas’ çağrısı: “Kendimizi 3. Dünya Savaşı’nın içinde buluruz”

Abone Ol 

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’da tutuklu Wall Street Journal (WSJ) muhabiri Evan Gerşkoviç’in serbest kalması için tutuklu takası konusunda “ciddi” olduğunu söyledi. Biden, Ukrayna’nın NATO’ya katılımına ilişkin ise, “Kimse ortada devam eden bir savaş varken NATO’ya katılamaz. Bir NATO ülkesine saldırılması durumunda bu bizim de savaşa girmemiz anlamına gelir ve kendimizi 3. Dünya Savaşı’nın içinde buluruz.” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Niinistö, NATO’ya bağlılıklarını her daim sürdüreceklerini ve üye ülkelerle yakın ilişki kuracaklarını söyledi.

Biden ise Finlandiya’nın NATO’nun 31. üyesi olduğuna işaret ederek, Niinistö’ye hitaben, “Önümüzdeki yıllarda sizinle birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum.” ifadesini kullandı.

“Kendimizi 3. Dünya Savaşı’nın içinde buluruz”

Ukrayna’nın NATO üyelik süreci hakkındaki soruyu yanıtlayan Biden, “Kimse ortada devam eden bir savaş varken NATO’ya katılamaz. Bir NATO ülkesine saldırılması durumunda bu bizim de savaşa girmemiz anlamına gelir ve kendimizi 3. Dünya Savaşı’nın içinde buluruz.” dedi.
Biden, Ukrayna’nın NATO’ya katılımını savaştan sonra desteklediklerini belirterek, “Gerçek şu ki (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin zaten savaşı çoktan kaybetti. Ukrayna’daki savaşı kazanma ihtimali yok.” diye konuştu.

“Rusya, kapasite ve kaynak bakımından bu savaşı sonsuza kadar sürdüremez”

Ukrayna’daki savaşın ne kadar sürmesini beklediğine ilişkin soruya ise Biden, şu yanıtı verdi:

“Bu savaşın yıllarca sürebileceğine iki nedenden dolayı katılmıyorum. Birincisi, Rusya kapasite ve kaynak bakımından bu savaşı sonsuza kadar sürdüremez. İkincisi Putin, günün sonunda bu savaşın Rusya’nın ekonomik, siyasi ya da başka türlü çıkarına olmadığını görecektir. Umudum, Ukrayna’nın savunmada ilerleme kaydetmesi ve bunun uzlaşılmış bir çözüme evrilmesi.”
Biden’dan Putin’e ‘takas’ çağrısı: Ciddiyim
Biden, Rusya’da tutuklu WSJ muhabiri Gerşkoviç’in serbest kalması konusunda da “Tutuklu takası konusunda ciddiyim. Rusya’da yasa dışı tutulan ABD’lilerin serbest bırakılması konusunda da her şeyi yapmak konusunda ciddiyim. Süreç devam ediyor.” dedi.
Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close