Biden: "Rusya'da yaşananlarla ilgimiz yok, Putin'e Batı'yı suçlaması için hiçbir mazeret vermedik" - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Biden: “Rusya’da yaşananlarla ilgimiz yok, Putin’e Batı’yı suçlaması için hiçbir mazeret vermedik”

Abone Ol 

Beyaz Saray’da altyapı politikalarıyla ilgili yaptığı konuşmada, Biden, Rusya’da Wagner grubuyla ilgili yaşanan gelişmelere değindi.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’da Wagner grubunun yönetime isyanıyla ilgili “(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’e bunun için Batı’yı ya da NATO’yu suçlaması için hiçbir mazeret vermedik. (Yaşananlara) Müdahil olmadığımızı açıkça belirttik. Bununla hiçbir alakamız yoktu. Bu, Rus sistemi içindeki bir mücadelenin parçasıydı.” dedi.

Biden, Rusya’da Wagner grubunun Rus hükümetine isyanıyla ilgili olaylar başladığında ulusal güvenlik ekibine, gelişmeleri yakından takip etmeleri ve kendisini saat saat bilgilendirmeleri talimatı verdiğini kaydetti.

Ulusal güvenlik ekibine farklı senaryolara hazırlanmaları için de talimat verdiğini belirten Biden, ABD’nin müttefiklerinin liderleriyle de Rusya’daki gelişmelerle ilgili hemfikir olduklarından emin olmak için çevrim içi görüşme yaptıklarını anlattı.

Biden, bu hususta verecekleri tepkiler ve beklentilerle ilgili koordine halinde olmanın önemli olduğunu vurgulayarak, “Putin’e bunun için Batı’yı ya da NATO’yu suçlaması için hiçbir mazeret vermedik. (Yaşananlara) Müdahil olmadığımızı açıkça belirttik. Bununla hiçbir alakamız yoktu. Bu, Rus sistemi içindeki bir mücadelenin parçasıydı.” şeklinde konuştu.

Gelişmelerle ilgili Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile de görüştüğünü kaydeden Biden, kendisiyle bugün içerisinde yahut yarın erken saatlerde tekrar konuşabileceğini söyledi.

Biden, Rusya’da ne olursa olsun ABD’nin Ukrayna’ya desteğinin devam edeceğinin altını çizdi. Zelenskiy ile sürekli iletişim halinde olmaya karar verdiklerini belirten Biden, diğer müttefiklerle de sürekli temas halinde olduğunu vurguladı.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close